ESA BIC Eesti inkubant Right Step valiti esimese Eesti ettevõttena paraboollendude projekti

Right Step on esimene Eesti ettevõte, mis osutus valituks SciSpace CORA Parabolic Flight paraboollendude projekti, liitudes 2024. aasta novembris Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) poolt korraldatava 85. lendude projektis. Viimase Eesti ettevõttena osales lendudel 55. projektis Myoton (https://www.myoton.com), saates seejärel oma seadme rahvusvahelisse kosmosejaama.

Ettevõtte Right Step katse “Luukoormuse harjutuste hindamine uudsest perspektiivist maapinnal ja mikrogravitatsioonis.” (“Assessing exercise on bone loading from a novel perspective on earth and in microgravity.”) valiti tulenevalt Right Stepi uuenduslikule lähenemisele luude tervisele. Katse eesmärgiks on edendada teadlikkust luuhõrenemisest ning leida tõhusaid vastumeetmeid. Paraboollend on võimalus teostada katseid gravitatsioonijõu erinevatel tasemetel, sealhulgas hüpergravitatsioonil ja mikrogravitatsioonil.

Right Stepi filosoofia aluseks on kosmoses teadmiste kogumine, mida maa peal rakendada ning tõhustada seeläbi alakehaoperatsioone läbinud patsientide paranemist, mõõtes nende raskuse kandevõimet ja jälgides edenemist kogu taastusravi vältel. Paraboollend võimaldab Right Stepil esmakordselt katsetada oma tehnoloogia sobivust mikrogravitatsioonis raskuse kandvõime mõõtmiseks ja jälgimiseks ning süveneda keha reaktsioonidesse treeningule.

Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori (ESA BIC Estonia) ettevõttes Right Step koostati ühistööna dotsent Jeffrey Tuhtani juhitava TalTech’i Keskkonnaseire tehnoloogiate keskuse, luustiku füsioloogia valla juhtiva eksperdi dr Laurence Vicoga Prantsusmaalt St Etienne’ist ja dr Jin Luo toetusel Lääne-Londoni Ülikoolist (University of West London) esildis. Right Stepi lahenduse keskmes on Right Stepi teadusnõustaja Dr Luo luutervise- ja osteoporoosialane teadustöö.

Järgneva 6 kuu jooksul valmistuvad Right Stepi kaasasutajad Mike Crooks ja Marcus Carter lendudeks, projekt ise hõlmab nädalapikkust katse ettevalmistamist ja pardale seadmist, millele järgneb novembri alguses kolm lendu 31 mikrogravitatsiooniga parabooliga.

„Right Step ei keskendu üksnes patsientide operatsioonijärgse taastusravi lahenduste väljatöötamisele, vaid ka haiglajuhtidele, kirurgidele ja arstidele programmi tõhususe kohta mõõdetavate tulemite pakkumisele. Kõndimine on fundamentaalne inimõigus ja raskuse kandevõime omakorda kõndimise põhimõõde,“ sõnas Mike Crooks.

Ta jätkas: „Me ei ole kõiketeadjad ja tugineme seega oma praeguse lahenduse puhul võimalikult fokusseeritult ainult sellele, mida teame. Oleme teadlikud pikaajaliste kosmoselendudega seotud väljakutsetest ja olgugi, et saame kõnealuses valdkonnas kindlasti abiks olla, loodame kasutada ainulaadset kosmosekeskkonda, täiendamaks oma teadmisi luutervise kohta, et neid maapinnal rakendada. See on esimene samm, et seda teha.“

Right Stepi toode Osteosense, mis tugineb luukoormuse teaduslikele alustele, jäädvustab peaaegu reaalajas patsiendi raskuse kandevõime. Projekti toetab Eesti SekMo (sektoritevahelise mobiilsuse toetuse) programm, mis edendab uuenduslikkust, viies Right Stepi äriteadmised kokku TalTechi ühe juhtiva seirealase uurimisrühmaga.

Esialgu võimaldab Osteosense teha lihtsaid ja korratavaid mõõtmisi vähem kui 3 minutiga, kasutades kahte miniandurit, mis kinnitatakse mõlemale alajäsemele. Lahenduse põhirõhk on patsiendi edenemisel ja liikumisjoonel. Nägemuse kohaselt peaks Osteosense suutma patsiendi raskuse kandevõimet eemalt jälgida, pakkudes patsientidele intuitiivset viisi taastusravi ajal oma raskuse kandevõimet kontrollida.

Dotsent Tuhtan rõõmustab eriti kantavate andurite tehnoloogia vastleitud uuendusliku arengusuuna üle. „Oleme väga põnevil võimaluse üle Right Stepiga koos õppida ja uuendusi luua ning uurida treeningu mõju inimkehale seoses luutervisega ülimalt väljakutseid pakkuvas ja ainulaadses keskkonnas. Eesti kosmoseuuringud astuvad ülisuure sammu õiges suunas. Need lennud on alles algus Right Stepi ja meie TalTechi uurimisrühma vahel kavandatud murrangulistele uuendustele.“

Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori (ESA BIC Estonia) juht Sven Lilla kommenteeris: „Nii vinge on näha, et uudsed tervise- ja kosmosetehnoloogiad koos reaalsete lahendustega nihutavad tulevaste mehitatud pikaajaliste kosmosemissioonide piire, toetades astronautide tervist. Kosmoses saadud teadmisi saab hõlpsasti üle kanda maapealsetele terviseprobleemidele ning on hea, et Right Step on meie iduettevõtete portfellis.“

Sander Sipelgas Eesti Kosmosebüroost sõnas: „Eesti Kosmosebüroo tervitab RightStepi algatust katsetada oma uut tehnoloogiat paraboollennul. Mehitatud kosmoseuuringud on Eesti kosmosemaastikul suhteliselt uus valdkond, mis liitus ESA vastava programmiga 2022. aastal. Meil ​on hea meel näha, et Eesti ettevõtted arendavad aktiivselt lahendusi valdkonnas, mis on tulevikus inimeste tervise jälgimise seisukohalt üliolulised. RightStepi Osteosense on paljutõotav uus lahendus, ootame selle katsetamist kosmosemissioonidel. See on märgilise tähendusega selle osas, mida on tervisetehnoloogiates võimalik saavutada.

Right Step:

Right Step on Eesti ettevõte, mis kuulub Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori (ESA BIC Estonia) koosseisu ja on pühendunud patsientide operatsioonijärgse taastumise parendamisele. Lipulaevaks olev toode Osteosense võimaldab lihtsate mõõtmiste abil fikseerida patsiendi raskuse kandevõime ning edastab ülevaate edusammudest haiglapersonalile.

Right Step teeb koostööd teadusuurimisasutustega, mille nägemused luutervisest ühtivad selle omaga ning on hetkel seotud mitmete asutustega: TalTech, Lääne-Londoni Ülikool (University of West London) ja Jean Monnet, St Etienne. Right Step-i partneriteks on ka Ühendkuningriigi tervishoiu ja naiste profijalgpalli valdkonna tegelasi.

Right Stepi meeskonda kuuluvad biomehaanikud, tarkvarainsenerid ja analüütikud, kes on loonud Osteosense’i, kohandatud andurilahendusi ja pakuvad inimeste liikumise analüüsimise teenuseid.

Right Step teeb Jeff Tuhtani juhtimisel koostööd TalTechiga, töötamaks välja sensoorseid lahendusi luutervise jaoks, mis aitavad tervishoiutöötajatel oma patsiente taastusravi ajal juhtida. See hõlmab luude “kuulamist” liikumise ajal.