GALTTEC – SPARKUP INKUBAATORI VILISTLANE (INTERVJUU)

1. Palun tutvusta ennast ja iduettevõtet.  

GaltTec on Tartus 2022. a asutatud ja tegutsev süvatehnoloogia iduettevõte, mis arendab ja toodab uudseid kütuseelementidel baseeruvaid elektrilisi jõuallikaid. Meie innovaatilisus seisneb ainulaadsete juuksekarva jämeduste keraamiliste mikrotorude kasutamises, mis võimaldab meil valmistada konkurentides kuni 10 korda väiksemaid kütuseelemente. Oleme Tartu Ülikooli hargettevõte ning seadnud end sisse Tartu Teaduspargi linnakus.

Kõik meie asutajad on rohkem või vähem olnud seotud Tartu Ülikooliga. Teadusmahukale ettevõttele kohaselt on enamus meie töötajaid doktori- või magistrikraadiga, sealhulgas ka asutajad.

2. Mis inspireeris teid ettevõttega alustama?  

Keraamiliste materjalide uurimise ja arendamisega on meie asutajad tegelenud juba pikemat aega – meie teadusjuht Tanel Tätte koguni 15 aastat. Kui meie tegevjuht Glen Kelp naases doktorikraadiga USA-st Tartusse, siis oli tema loogiline karjäärijätk alustada oma uurimisrühma ülesehitamisega ülikoolis. Ent Tanel, Glen ja meie kolmas kaasasutaja ja kaas-tegevjuht Laura Elise Arvisto käisid tihedalt läbi Maarjaväljal ning peatselt sai selgeks, et akadeemiliselt põneval teemal – mikrotoru kütuseelementidel – on väga suur potentsiaal tuua murranguline muutus meie igapäevasesse energiatarbimisse. Mõeldud-tehtud, sai pandud nurgakivi mikrotoru tehnoloogia kommertsialiseerimiseks ning rattad suure hooga veerema pandud.

3. Kuidas aitas inkubatsiooniprogramm ettevõttel kasvada?  

Sparkup inkubatsiooniprogramm tõi GaltTeci ja meie asutajad sisse kohalikku iduettevõtete kogukonda, nii Tartus kui Eestis laiemalt. Võrgustik ja üksteise toetamine on hindamatud väärtused, eriti alustavatele iduettevõtetele. Sellele aitasid tugevalt kaasa kogukonnaüritused, kus startup-mõtteid sai vahetada suisa hiliste õhtutundideni. Teaduspark on ka tihedalt seotud sTARTUp Day’ga, mis muutis niigi ägeda festivalikogemuse veelgi nauditavamaks.

4. Millised olid programmi ajal kõige suuremad väljakutsed ja kuidas nendest jagu saite?  

Liitusime Sparkup inkubatsiooniprogrammiga väga varajases faasis – kandideerimisel ei olnud meil veel juriidilist kehagi loodud. Esmakordsete iduettevõtte asutajatena oli kõige keerulisemaks saada aru, mis on see, mida me ei tea. Siinkohal tuligi välja kasu, mida mentorid pakuvad: suunata “rohelisi” ettevõtjaid lahendusteni ning aidata tuvastada kitsaskohti ja tupikteid.

5. Mis on plaanid ettevõtte tulevikuks?  

GaltTec on alles hoogu sisse saamas. Laiendame oma tegevust Tartu Teaduspargis ning peame plaani alustada väiketootmisega. Kleindid on ukse taga järjekorras ja arendustiim töötab suure hooga, et juba lähiaastatel muuta elektriliste mobiilsusseadmete kasutamine oluliselt mugavamaks, taandades kümneid ja kümneid minuteid kestva akude laadimise sekundites mõõdetavaks kütusetankimiseks. Tartu on väga hea koht taolise ettevõtlusega tegelemiseks, sest kohapealt on võimalik leida kõrgelt haritud tööjõudu ning kohalik kogukond on ülimalt toetav. Tartu stressivaba elukeskkond on kirsiks tordil. Kaugemas tulevikus leiab meie arendus- ja tootmisüksuseid kindlasti ka mujalt maailma nurkadest, et olla lähemal oma klientidele.

6. Mis nõu annaksite tulevastele inkubatsiooniprogrammi osalejatele või noortele ettevõtjatele?

Kõigil võimalustel tuleb alati julgelt sarvist haarata! Ning kui ühtki perspektiivikat suunda parajasti silmapiiril ei paista, siis lahtiste silmadega ringi käia ning ise endale võimalused tekitada. Inkubatsiooniprogrammidest saab alati kuhjaga teadmisi ja kasvatada hädavajalikku võrgustikku, aga nagu elus ikka – erinevaid, kohati isegi vastakaid arvamusi ja soovitusi. Tähtis on alati jääda oma visioonile truuks, sest ainult ettevõtja ise teab kuhu soovib minna. Samas ei tohi lasta oma arrogantsil võitu saada ning ka eriarvamuste korral üritada selgusele jõuda, miks vastaspool nii arvas, mitte langeda enesekaitse ohvriks. Kõik väiksed detailid kokkuvõttes annavad purjedesse tugeva pärituule

7. Kui küsitakse kas soovitad inkubaatorprogrammi sõbrale, siis mis vastaksid?  

Kindlasti soovitan kandideerida Sparkup inkubatsiooniprogrammi ning valituks osutudes võtta sellest maksimum. See on kiirtee tutvumaks kohaliku idukogukonnaga ning saamaks selle osaks.

 

GaltTec’i asutajad (vasakult) Tanel Tätte, Glen Kelp ja Laura Elise Arvisto tänavusel Latitude59 festivalil Tallinnas, kust toodi tänu Laura sütitavale lavaolekule koju hulgaliselt auhindu.
Foto: Stephen Drake