32 aastat nutikat ettevõtlust 

Septembris 32. tegevusaastat tähistav Sparkup Tartu Teaduspark on läbi kolme kümnendi olnud teadus- ja tehnoloogiamahuka ettevõtluse arendaja Tartus ja Lõuna-Eestis. Kiirendiprogrammides osalenud iduettevõtted on loonud viimasel kuuel aastal üle 300 uue töökoha ja kaasanud täiendavalt üle 50 miljoni euro. Teadus- ja ärilinnakus tegutsevad pea 60 ettevõtet, kelle kogukäive oli eelmisel aastal üle 53 miljoni euro.

“Meie roll on aidata uutel teadmistel ja tehnoloogiatel ettevõtlusesse jõuda,” räägib Sparkup Tartu Teaduspargi juhatuse liige Pirko Konsa. “Üks võimalus selleks on idufirmad, mis proovivad tehnoloogia abil mingisse sektorisse murrangulist muutust tuua, seal revolutsiooni teha. Aga uusi teadmisi ja tehnoloogiaid saavad edukalt rakendada ka juba tegutsevad ettevõtted.”

 

Idufirmad saavad teaduspargis tuge kiirendiprogrammidest, mis pakuvad koos praktiliste koolituste ja mentoritega stardikapitali oma äriidee testimiseks ja arendamiseks. Teaduspargist on hoogu saanud mitmed tuntud tehnoloogiaettevõtted – Skeleton Technologies, Click&Grow, KIUD, GScan, Gearbox Biosciences, Triumf Health, Kappzeta, 10Lines, UP Catalyst ja Crystalspace jpt.

Koostöös ülikoolidega panustab teaduspark tugevalt Startup Estonia sõnastatud eesmärkide saavutamisse – luua Eestis 500 teadmuspõhist iduettevõtet aastaks 2030. “Tartu on kahtlemata teadmuspõhiste iduettevõtete kasvulava, kuna teadus-arendustööd tehakse peamiselt ülikoolides. Teaduspargi missiooniks on luua teadlasest-ettevõtjatele parimad tingimused innovatsiooni soodustamiseks ning investorvalmidusse jõudmiseks,” märgib Sparkup Tartu Teaduspargi juhatuse liige Andrus Kurvits.

Kasvulava suurteks tegudeks

Klassikalise teaduspargi mudelisse kuulub ka teadus- ja ärilinnak, mis on ajalooliselt olnud esimene kodu ülikoolist välja kasvanud hargettevõtetele pakkudes neile kontori-, labori- ja tootmispindu. Enamus linnaku ettevõtteid tegutseb hetkel tervise- ja biotehnoloogia, masinaehituse ning IKT valdkondades. Sparkup Tartu Teaduspargil on täiendavalt veel jagatud ühiskontor, mis paikneb Tartu Ülikooli Delta ettevõtlusmajas, kus toimetab hulk tehnoloogiaidusid.

“Saame äsja alustanud ettevõtetele pakkuda paindlikel tingimustel pooltööstuslikke laboripindu või kontoriruume. Oleme valmis võtma riske, mida erasektor noore, veel ilma käibeta ettevõtte puhul ei võtaks, anda neile võimaluse suureks kasvada,” selgitab Konsa. Lisaboonusena tekib samas kohas tegutsevate ettevõtete vahel sünergia ning kohvinurgas sünnivad koostöömõtted

Teaduspargi tulevik on seotud viie valdkonnaga

Teadusparki viib edasi järgnevatel aastatel asutajate poolt seatud eesmärgid, sh Tartu linna arengukava ja värskelt loodud teaduspargi strateegia, mis kõik koos annavad panuse, et Tartu oleks välisturgudele avatud, innovatsiooni, teadusmahukat ettevõtlust ning tasuvate töökohtade loomist soosiv ettevõtluskeskkond.

Uues strateegias võetakse teadus- ja tehnoloogiamahuka ettevõtluse arendamisel fookusesse viis valdkonda, millest kahes kannab teaduspark juhtrolli kogu Eestis.

Valdkonnad, millele teaduspark hakkab esmajoones hoogu andma, on kosmosetehnoloogia, mehitamata lennundus, tehisaru rakendused, tervise- ja biotehnoloogia ning rohetehnoloogiad.

“Teaduspargi rolliks on luua ettevõtjatele parimad tingimused uute teadmiste ja tehnoloogiate rakendamiseks. Oleme kosmosevaldkonnas seda teinud juba seitse aastat ning näeme suurt vajadust ja võimalust eelpool nimetatud valdkondades,” selgitab Kurvits.

Sparkup Tartu Teaduspark on oma tegevusaastate jooksul tõestanud end kui koht, kus ideed saavad tõuke muutuda reaalsuseks. Olles loonud tugeva koostöövõrgustiku ja aidanud kasvada paljudel teadusmahukatel ettevõtetel, astub teaduspark tulevikku selge sihiga – arendada valdkondi, mis võivad määrata järgmise suure tehnoloogilise läbimurde.