Idulugu: Kodatek x Sparkup Inkubaator

Kodatek – Tuleviku ehitus tänastele vajadustele

Kodatek toob ehitusse ja renoveerimisse kliimasõbraliku materjali ning intelligentse robotiseerimise, mis viib sektori tööstusrevolutsiooni 5.0 tasemele. Ettevõtte innovaatiline tehnoloogia kasutab tööstuslikke kõrvalsaadusi ja kaltsineeritud savi, mis võimaldab vähendada tsemendi heitmeid kuni 80% ning tarbida kuni 90% vähem energiat võrreldes tavabetooni või autoklaavitud kergplokkidega.

Kodateki robotiseeritud seadmed võimaldavad ühe masinaoperaatori abil teha töö, mis tavapäraselt eeldaks üheksa ehitaja panust. See viib ehitusse sama efektiivsuse taseme, mida on saavutatud autotööstuses – käsitöö osakaal väheneb vaid kümne protsendini.

Tänane ehitussektor on olnud pikalt seotud ebaefektiivsuse, tööjõupuuduse ja suure energiakuluga, mida süvendab ka sektori konservatiivsus. Euroopa Liidu rohekokkulepe on loonud tugeva aluse muutusteks – aastaks 2050 peavad kõik hooned olema energiatõhusad, mis nõuab renoveerimise tempo mitmekordistamist, ilma et samavõrra kasvaks tööjõu vajadus. Kodatek pakub sellele väljakutsele vastuse.

Ettevõtte asutajad Jon Ender ja Raul Koppel ühendavad rohkem kui 20 aasta jagu kogemust ettevõtluse, ehituse juhtimise ja protsesside optimeerimise valdkonnas. Nende ühine visioon ja praktiline taust annavad Kodatekile kindla suuna viia ehitussektor uuele, jätkusuutlikule tasemele.

1. Mis inspireeris teid ettevõttega alustama?

8 aastat tagasi ehitasime elukaaslasega unistuste maja vundamendi metsa sisse ja avastasime, et vaja on tõhusamat tehnoloogiat, mis minimeerib käsitöö hulka ja ehituskulu, optimeerib konstruktsioonide kihte, et paari päevaga valmivad eramaja ühe korruse seinad ilma 5-10 mehelise ehitusbrigaadita, kes suure osa ajast kulutavad suitsupausidele ja ehituskvaliteedi eest ei vastuta.

2. Kuidas aitas inkubatsiooniprogramm ettevõttel kasvada?

Tuua rohkem tähelepanu esimeste huvitatud klientide leidmisele enne, kui tehnoloogia on töövalmis.

Tehnoloogia arendamisel otsest abi ei saanud, küll aga aitas tegutsemisindu laadida kõikide Sparkup inimeste positiivne ja tunneli lõpus valgust nägev suhtumine ja võimalus leida teaduspargist pilootkliendi.

Nädalalõpu Sparkup seminarid aitasid tuua uusi inimesi tiimi ja rikastada nende maailmavaadet ilma, et  peaks põhjalikult seda ise lahti rääkima neile, nö sisseelamiskoolitus alustavate ettevõtete maailma.

Vahe ja lõpparuanne on aidanud tegevust mõtestada ja järgmisi samme planeerida, sest ei ole tekkinud veel endale harjumust seda põhjalikult teha.

3. Millised olid programmi ajal kõige suuremad väljakutsed ja kuidas nendest jagu saite?

Töökindla seadmestiku väljaarendamine, mis valmistab ja valab ehitusobjektil materjali kiirusega 15m3/h. Et ühtegi rahastusmeedet ei leidnud 200-300k maksva valmis seadmestiku soetamiseks oli tarvis soetada mõne tuhande eest osaliselt kasutatud aparatuuri ja seda ümber ehitada, lisada digitaalne juhtimine ja kvaliteedikontroll AI Robotics Estonia projekti abil.

Teine peamine väljakutse on olnud elamiskulude katmine ja teiste tiimiliikmete võimalus vaid põhitöö kõrvalt panustada. Et ehitus ei ole ingelinvestorite jaoks huvitav valdkond ja ehitusega seotud korporatsioonid on oma kitsaste huvidega, siis ei ole õnnestunud leida sobivat ettevõtte käimasaamise rahastajat, kellest abi oleks ilma, et tiimile ebainimlikud ootused oleks mis võib viia läbipõlemiseni. Viimase aasta jooksul on tähelepanu läinud seega teadusprojektide hankimisele ja Euroopa ülikoolidega tihedamale koostööle, mis võimaldaksid mitme aasta jooksul tehnoloogiat tõhusamalt täiendada ja samal ajal tulla turule töökindla toote ja teenusega.

4. Mis on plaanid ettevõtte tulevikuks?

Olla üks ehitussektori suunanäitajaid elamufondi väljakutsete lahendamisel nagu kõik Euroopa majad energiatõhusaks aastaks 2050 ja elupindade kättesaadavus, mille peamisteks põhjusteks on käsitöö kõrge osakaal ehitusprotsessis ja ehitajate tööjõupuudus

Jõuda 5%ni uusehituse ja renoveerimise turust Skandinaavias ning toota ja müüa sama seadmestikku teiste Euroopa riikide ehitusfirmadele ning kaugemale. Mõlemad käibeallikad tähendavad ca 40miljardi EUR suurust kogukäivet 20 aasta jooksul.

5. Mis nõu annaksite tulevastele inkubatsiooniprogrammi osalejatele või noortele ettevõtjatele?

Senikaua kuni asjad ei liigu edasi on eluliselt oluline toita enda inspiratsioonisädet ja regulaarset sihikindlat tegutsemist, tuletada meelde laiemat eesmärki, miks me seda teeme, missugusest olukorrast unistame ja mis on see, mida täna saame teha edasi liikumiseks. Enda ja tiimiliikmete energiataseme hoidmine ja tõstmine on kõige alus. Kui usk ja lootus on löönud kõikuma, tuleb see positiivsele rajale tagasi saada.

6. Kas soovitaksid ka Sparkup Inkubaatori programmi sõbrale?

Jaa, kindlasti soovitan. Palju aega osalemine ei võta ja võita on võimalik palju sõltuvalt enda proaktiivsusest alates kogu tiimi enesearengust kuni oluliste koostööpartnerite ja esimeste klientideni välja.

Külasta ka nende veebilehte: https://kodatek.ee/