ResQuant arendab kvantarvutite suhtes vastupidavaid turvalahendusi IoT-seadmetele – pakkudes kaitset nii tänaste kui ka homsete küberohtude vastu. Ettevõtte keskne toode on silikoonil põhinev Root-of-Trust kiip, mis tagab andmete ja sidekanalite turvalisuse otse riistvaratasandil. ResQuanti tehnoloogia vastab NIST-i poolt välja töötatud ning Euroopa Liidu poolt toetatud post-kvant krüptograafia (PQC) standarditele, mille rakendamine muutub kriitilistes süsteemides kohustuslikuks aastaks 2030.
Ettevõttel on tugev taust nii riigikaitses kui ka rahvusvahelises telekomisektoris. Michał Andrzejczak, ResQuanti tehnoloogiajuht ja asutaja, on küberjulgeoleku ekspert, kes on teeninud 14 aastat Poola küberkaitsevägedes. Tema doktoritöö Poola sõjaväe akadeemias pani aluse ResQuanti tehnoloogiale – kuigi suur osa tema varasemast tööst on siiani salastatud.
Joining him is Sven Zagala, CEO and Co-Founder, who brings a strong commercial edge. A former executive at Motorola and Harris Stratex, Sven managed operations across 22 Central and Eastern European countries. After successfully running his own company and spending five years as a startup mentor and angel investor, he joined ResQuant in 2023 to drive it from deep-tech vision to market-ready product. 2023. aastal liitus meeskonnaga Sven Zagala, kes võttis üle tegevjuhi rolli ning sai ka kaasasutajaks. Ta on töötanud tippjuhina Motorolas ja Harris Stratexis, juhtides tegevust 22 Kesk- ja Ida-Euroopa riigis. Pärast oma ettevõtte edukat ülesehitamist ja viie aasta pikkust tegevust ingelinvestori ning idufirmade mentorina, suunas ta oma kogemuse ResQuanti kasvu kiirendamiseks.
Kuidas sündis idee asutada idufirma?
ResQuanti idee tekkis COVID-19 pandeemia ajal, kui Michał hakkas uurima võimalusi oma doktoritöö tulemuste äriliseks rakendamiseks. Aastatel 2020–2021 arendas ta tehnoloogiat omavahenditest. 2021. aastal saadud esimene pre-seemne investeering muutis teadusprojekti elujõuliseks ettevõtteks.
Milline on seni olnud teie suurim väljakutse/takistus/suurim saavutus?
Ettevõtte jaoks oli kõige keerulisem aeg 2023. aastal, kui senine juht ei tulnud toime ettevõtte kasvatamisega. ResQuant sattus ohtu sulguda – see on faas, mida iduettevõtluses nimetatakse sageli “surmaoruks”. Pöördepunkt saabus, kui Sven asus tegevjuhiks – ta suutis kaasata lisarahastust ning suunas ettevõtte kindlalt edasi.
See samm õigustas end kiiresti. 2024. aasta lõpus sõlmis ResQuant 185 000-eurose lepingu Euroopa Kosmoseagentuuriga, mis kinnitas nende tehnoloogia usaldusväärsust. Samal aastal valiti ResQuant ka NATO DIANA kiirendiprogrammi, kinnistades oma positsiooni kvantkindlate, kaheotstarbeliste turvalahenduste valdkonnas.
Mis eristab teie ettevõtet konkurentidest?
ResQuanti eelis seisneb strateegias luua usaldusväärseid, skaleeritavaid ja kergesti kasutatavaid turvalahendusi. Ettevõttel on selge kaheotstarbeline fookus, mis tähendab, et nende tooted sobivad kasutamiseks nii tsiviil- kui ka kaitsesektoris. Lisaks kasutab ResQuant avatud lähtekoodiga lähenemist, mis toetab läbipaistvust ja paindlikkust, ning töötab selle nimel, et tipptasemel krüptograafia oleks kättesaadav ka väiksematele tootjatele.
Miks otsustasite kandideerida NATO DIANA kiirendisse?
NATO DIANA kiirendi sobib suurepäraselt ResQuanti missiooniga – kaheotstarbelise tehnoloogia arendamisega. Osalemine programmis on oluline samm ettevõtte kasvu- ja valideerimisstrateegias, avades võimalusi kaitsetehnoloogia ökosüsteemis.
Kus näete oma ettevõtet 12 kuu pärast? Aga 5 aasta pärast?
1 aasta pärast:
Soovime arendada valmis, sertifitseeritud silikoonkiibid, millele on integreeritud meie intellektuaalomand – ja viia need mitmesse kaheotstarbelisse pilootprojekti.
5 aasta pärast:
Meie eesmärk on, et miljardid IoT-seadmed üle maailma kasutaksid meie kiipe, pakkudes kvantohutuse uut standardit. Need seadmed ei oleks mitte ainult kaitstud, vaid looksid ka uusi tuluvõimalusi, näiteks turvaliste uuenduste ja lisateenuste kaudu.
Kes on teie arvates järgmine ükssarvik Poolas?
Tulevikus kindlasti Cybernetica ja ResQuanti ühine PQC-ettevõte!
Mida soovitaksite teistele iduettevõtete asutajatele?
Ettevõtlus pole ainult tehnoloogia – see on inimestes, sisetundes ja valmisolekus riske võtta.