Idulugu: Kappazeta x ESA BIC Estonia

Maailmas, mis toetub üha enam andmepõhistele otsustele, kasutab KappaZeta satelliidipiltide jõudu, et pakkuda rakendatavaid teadmisi põllumajanduse, kaitse ja metsanduse valdkondades. Spetsialiseerudes sünteetilise apertuuriga radari (SAR) kasutamisele, muudab see kosmosetehnoloogia iduettevõte keerulised kaugseireandmed praktilisteks lahendusteks.

KappaZeta kaasasutajateks on geoinfosüsteemide ja radarteaduse eksperdid. CEO Kaupo Voormansikul on süvapädevus SAR-tehnoloogia rakendusteaduses ning CTO Tanel Tammil tugev taust geograafiliste infosüsteemide (GIS) valdkonnas. Asutajate hulka kuulusid ka Kalev Koppel ja Karlis Zalite, kes mängisid olulist rolli ettevõtte varases arengufaasis, omades kogemusi GISi, kartograafia ja SAR-tehnoloogia vallas.

Mis inspireeris teid looma kosmosetehnoloogia idufirmat?

Märkasime, et sadade andekate teadlaste seas, kes tegelesid kaugseire teaduse tulevikku suunatud teemadega, oli väga vähe neid, kes keskendusid päriselu rakendustele. Soovisime KappaZeta asutamisega seda muuta.

Millised on seni olnud teie suurimad väljakutsed ja ebaõnnestumised? Ja millised suurimad võidud?

Meie suurim tugevus on olnud järjepidevus – me ei anna kunagi alla.

Meie suurim viga algusaegadel oli proovida teha kõike ise, ka neid asju, milles me ei olnud tugevad.

Mis aitab teil jätkata ka raskematel päevadel?

Meile meeldib see, mida me teeme – rakendusteadus ja kaugseire. Meie eesmärk on mõista paremini meie planeeti ja teha seda inimkonna hüvanguks.

Mis eristab teie idufirmat teistest kosmosetööstuse ettevõtetest?

Meie süvapädevus sünteetilise apertuuriga radari (SAR) tehnoloogias – valdkonnas, milles enamik meie kaugseire konkurente jääb meist maha.

Miks otsustasite kandideerida ESA BIC Estoniasse?

See oli võimalus arendada oma võrgustikku ning teha koostööd ESA BIC Estonia toredate ja andekate inimestega.

Kuhu näete oma ettevõtet liikumas järgmisel aastal ja viie aasta perspektiivis?

2028. aastal plaanime käivitada oma 3D-SAR missiooni – ja vallutada maailma.

Kes võiks teie arvates olla järgmine (Eesti) kosmosetehnoloogia ükssarvik?

KappaZeta – tänu 3D-SAR missioonile rajatud teenustele süsinikukaubanduse, metsanduse ja kaitsevaldkonnas.

Milliseid raamatuid, podcaste, väljaandeid või mõjuisikuid kosmosetehnoloogia või ettevõtluse valdkonnas jälgite ja soovitate?

Warren Buffett ja Barack Obama.

Milliseid soovitusi annaksite tulevastele kandidaatidele?

Lihtsalt alustage. Uskuge endasse. Tehke seda, mille vastu tunnete kirge.

ESA BIC EstoniaESA BIC Estonia, mida juhib Sparkup Tartu Teaduspark koostöös Tehnopoliga, kuulub Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) inkubaatorite võrgustikku. Programm aitab Eesti idufirmadel viia kosmosetehnoloogia ja -andmed uutele turgudele, pakkudes kuni 60 000 € suurust toetust tootearenduseks ja intellektuaalomandi kaitseks, rahvusvahelist võrgustikku, tehnilist ja ärialast mentorlust ning ligipääsu ESA kaubamärgile ja toetavale keskkonnale.