Eesti 13. kohal Euroopas: innovatsiooniliidrite klubi tahab innovatsiooniindeksit veelgi tõsta

Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol ning SEB Panga loodud innovatsiooniliidrite klubi avaüritusel tuli juttu globaalsest innovatsiooniindeksi raportist, milles Eesti paigutub üldarvestuses 21. kohale ja Euroopa arvestuses 13. kohale.

Aastaga on tehtud edusamme

Tartu Ülikooli investeerimisettevõtte UniTartu Ventures juht Mart Maasik andis ülevaate WIPO (World Intellectual Property Organization) globaalse innovatsiooniindeksi raportist ja kommenteeris Eesti kohta selles raportis. Eesti on viimase aastaga oma kohta parandanud ja eelneva 25. koha asemel paigutub Eesti nüüd üldarvestuses 21. kohale. Euroopa arvestuses on Eesti 13. kohal. Tabelit juhivad Šveits, Rootsi ja Ameerika Ühendriigid.

Eesti edu aluseks on riiklikud e-teenused, mis võimaldavad siinse majanduse ja innovatsiooni arendamise tempot hoida keskmisest kõrgemal. Innovatsiooni infrastruktuuri arvestuses on Eesti maailmas 8. kohal. Eesti on lisaks edukas turu keerukuse kategoorias (10. koht) ja loomingulisuses (15. koht).

Valdkonnad, kus Eestil on veel arenguruumi, on inimkapital ning teadus- ja arendustegevus. Inimkapitali ning teadus- ja arendustegevuse kategoorias paistab väga positiivsena välja Eesti laste PISA testide tulemus. Samas alla veab meie näitajaid selles kategoorias ülikoolide tase ja rahvusvahelise teadus- ja arendustegevuse investorite puudus. Samuti paistab arendamist vajava valdkonnana silma riiklik keskhariduse rahastamine.

Mart Maasik märkis, et Eesti majanduse innovatsioonivõime positsioon ei ole üldse halb, aga raportist saame teada, et teadusmahuka ja suure lisandväärtusega majanduseni jõudmiseks peame veel pingutama. Meil on küll turul lihtne leida kapitali investeeringuteks, aga väga väike hulk sellest on kättesaadav teadusmahukatele ettevõtetele.

Maasik tõi välja, et kui mujal maailmas on mitmeid suurettevõtteid, kes suudavad teadus- ja arendusasutuste tegevusi teha ettevõttes sees, siis Eestis selliseid ettevõtteid praktiliselt ei ole. Eesti arengumudel võimaldab aga teenus- ja IT põhiste iduettevõtete eeskujul ja selles valdkonnas akumuleeritud kapitali kasutades tuua majandusse ka teaduspõhiseid ning väga suure lisandväärtusega tooteid ja teenuseid.

Võtmesõna on koostöö

Innovatsiooniliidrite klubi eesmärk on toetada Eesti ettevõtetes innovatsiooni rakendamist ning tuua klubisse kokku parimad innovatsioonipraktikad, leidmaks ühiseid kokkupuute punkte ja teha praktilist koostööd ning õppida uusi innovatsiooni rakendamise tööriistu. Klubi ühendab inimesi, keda innovatsioon tegudele innustab. See on koht, kus väiksed tegijad saavad õppida suurtelt ja sellega luuakse alus kestlikule koostööle.

Balti äriarenduse strateegia valdkonna juht Andra Altoa sõnul veavad muutusi positiivsed lood, inspireerivad eeskujud ja inimsuhted, seda ka ettevõtluse ja akadeemia koostöös. Ja kuigi hetkel ei kajastu ettevõtete teaduspõhisus veel piisavalt hästi statistikas, siis üksikute ettevõtete tasandil on positiivseid lugusid nii idufirmade, kasvu- kui suurettevõtete näitel. “Innovatsiooniliidrite klubi asutajana on SEB-l roll parimad praktikud kokku tuua, innovatsiooni ja koostööd soodustada,” lausus ta.

Tehnopoli äriarenduse valdkonna juht Martin Goroško tõi välja, et Tehnopoli eesmärk on toetada innovaatilist mõtlemist ja uute ideede realiseerimist. “Üheaastase tegevusperioodi jooksul oleme näinud, et Innovatsiooniliidrite klubi on Eesti suurorganisatsioonide poolt hästi vastu võetud ja väärtust loonud. Klubi on pakkunud kasu teadmiste ja kontaktide näol ning aidanud seetõttu organisatsioonidel praktilisi innovatsioonitegevusi käivitada,” viitas Goroško.

Ta lisas, et tulevikus tahetakse veelgi suurendada koostööd ettevõtete, avaliku sektori ja akadeemiaga, et tekiks võimalusi interdistsiplinaarseks koostööks. “Just erinevusega rikastame innovatsiooni loomist ning sillutame teed uute toodete ja teenuste turule toomiseks.”

Eesti tippülikoolid ja Tartu Teaduspark liituvad Innovatsiooniliidrite klubiga

Kaks Eesti juhtivat tippülikooli – Tartu Ülikool ja Tallinna Tehnikaülikool – ning Tartu Teaduspark on astumas Innovatsiooniliidrite klubi liikmeks. Ülikoolid on hindamatu väärtusega partnerid ettevõtluse ja teadusalase koostöö suurendamiseks. Ülikoolide nägemus innovatsioonialase koostöö suurendamiseks on võtmetähtsusega innovatsiooni kogukonna kasvatamiseks.

“Tehnikaülikoolil on hea meel liituda innovatsiooniliidrite klubiga, sest näeme, et see on täiendav võimalus, kuidas ülikooli inimesed saaksid rohkem suhteid luua ettevõtetega. Juba 2003. aastal avaldati Inglismaal mõjukas Lamberti raport ülikoolide ja ettevõtluse koostööst, mille üks järeldusi oli, et kindlasti tuleks soodustada, et teadlased ja ettevõtjad omavahel kokku puutuksid. Seda innovatsiooniliidrite klubi teebki,” sõnas ettevõtlusprorektor Sven Illing.

Tartu Teaduspark toob kaasa pikaajalise kogemuse tehnoloogia- ja teadusmahukate ettevõtete nõustamisel ning kuulumine maailma suurimasse innovatsioonivõrgustikku Euroopa Kosmoseagentuuri äriinkubaatorite võrgustik ESA Space Solutions avab ettevõtjatele ukse kosmoseandmete- ja tehnoloogiate maailma.

“Tartu Teaduspargist on tuule tiibadesse saanud mitmed tehnoloogia- ja teadusmahukad ettevõtted nagu näiteks Click&Grow, Skeleton Technology, SolisBioDyne. Innovatsiooniliidrite klubi Lõuna-Eesti innovatsiooniagendina, soovime oma kogemusega panustada nii oma äriklientide ja Tartu piirkonna ettevõtluskogukonna arengusse laiemalt,” sõnas Tartu Teaduspargi juhatuse liige Andrus Kurvits.

Innovatsiooniliidrite klubi ootab endaga liituma uuendusi elluviivaid visionääre ning innovatsioonist huvitatud ambitsioonikaid ettevõtteid kõigist valdkondadest.