Eesti iduettevõte võitis Pariisi Kosmosenädalal Euroopa Kosmoseagentuuri väljakutse

Pariisi kosmosenädal toimus sel aastal esimest korda virtuaalselt. Euroopa kosmosekogukonna kevadine tähtsündmus andis ESA BIC Challenge’i kaudu suurepärase võimaluse tutvuda Euroopa kosmosevaldkonna idufirmade koorekihiga. Esikohale jõudis kümne finalisti seast Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori (ESA BIC Estonia) ettevõte  Precision Navigation Systems, kelle eesmärk on muuta satelliitnavigatsioon maapealseid korrigeerimisjaamu kasutades ülitäpseks.

Euroopa Kosmoseagentuuri Põhja Prantsusmaa äriinkubaator (ESA BIC Nord France) koostöös ESA Space Solutions’iga korraldasid ESA BIC Challenge väljakutse, mis toimus 9. märtsil. See andis kosmosepõhistel idufirmadel võimaluse esineda valdkonna liidrite (ESA Space Solutions, ESA Phi-Lab, ESA BIC Bavaria ja ASTech Paris Region) esindajatest koosneva ekspertžürii ees. Kümme startup’i esitles oma lahendust žürii ja teiste osalejate ees, saades nii suurepärase nähtavuse oma tulevaste klientide ja koostööpartnerite seas.

Žürii otsustas anda esikoha Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatoris kasvanud ettevõttele Precision Navigation Systems. Tegevjuht Simon Litvinov ja tema idufirma said täistabamuse kolmes hindamiskategoorias: tehnoloogia originaalsus, ärivõimalused ja esitlus. Precision Navigation Systems on rajab ülemaailmseid satelliitnavigatsioonisüsteemi (GNSS) infrastruktuuri ja täpsustamise teenuseid. Ettevõtte peamine toode Stargate RTK pakub GNSS-i signaaliparandusjaama teenuseid robootika, droonide ja IoT-rakendustele.

Stargate RTK võimaldab saada ligipääsu mitmetele avalikele ja kommertsiaalsetele maapealsetele GNSS signaaliparandusjaamadele ühest kohast. Lisaks võimaldab Stargate RTK andmetöötlust innovatiivsete tururaakenduste jaoks läbi erinevate andmeside protokollide ning formaatide toe.

ESA BIC inkubatsiooni eelised

Precision Navigation Systems hindab ESA BIC Estonia inkubatsiooni kõrgelt ja peab seda ettevõtte arengu seisukohalt väga oluliseks, kuna see võimaldas alustaval ettevõttel oma äri kasvata kui toode oli arenda. „ESA BIC Eesti inkubatsiooni ajal jõudsime suurte sammudega edasi ja saime ühel hetkel aru, et peame isegi oma ärimudelit muutma. ESA BIC andis meile vajaliku toe lisades meile partnerite ja klientide silmis usaldusväärsust, toetades rahaliselt ja tagades juurdepääsu mentoritele ning ESA võrgustikule, ”ütleb ettevõtte tegevjuht Simon Litvinov.

ESA BIC Challenge 2021 võitjaks kuulutamine tugevdab Eesti idufirma positsiooni kosmosesektoris. “Pariisi kosmosenädal ja eriti ESA BIC väljakutse tõid meile tunnustuse ja laiema avalikkuse tähelepanu ning andis meile positiivse energialaengu, mida vajame edasise müügitegevuste edukaks elluviimiseks,” lisab Simon Litvinov.

ESA BIC Estonia

Tartu Teaduspargi äriarendusteenuste koordinaator ja ESA BIC Estonia eestvedaja Sven Lilla rõõmustab, et inkubatsioonis olevad ettevõtted rahvusvahelisel areenil tuntust koguvad.  „See on ideaalne näide, kuidas kosmosetehnoloogia- ja andmete baasil on võimalik välja töötada edukaid tooteid. Loodame, et Precision Navigation Systems ja teiste inkubaatori ettevõtete edu kannustab ka teisi ettevõtteid otsima ülesse oma kosmose seose.”, kutsub Lilla ülesse ettevõtteid liituma ESA BIC Estonia programmiga.

ESA BIC Estonia äriinkubaatoriga on oodatud liituma ettevõtted, kelle toode või teenus on seotud kosmoseandmete või -tehnoloogiatega. Samuti teaduspõhised lahendused, mida on võimalik tootestada. Lisaks 50000€ suurusele rahalisele toetusele ja tugevatele mentoritele pakub Eesti kosmose äriinkubaatori võrgustik võimalust jõuda potentsiaalsete investorite ning klientideni. Kosmose inkubaatori neljale viimasele kohale on võimalik kandideerida kuni 28. oktoobrini. Rohkem informatsiooni ja kandideerimisdokumendid leitavad: www.esabic.ee

ESA Space Solutions võrgustik

ESA Space Solutions on oluline kontaktpunkt suurepäraste äriideede jaoks, mis on seotud kosmose andmete ja tehnoloogiatega igas ühiskonna ja majanduse valdkonnas. ESA Space Solutions missioon on toetada Euroopa ettevõtjaid ettevõtluse arendamisel eesmärgiga muuta kasutades satelliidi andmetel põhinevaid rakendusi ja kosmosetehnoloogia igapäevaelu paremaks. ESA Space Solutions programm on pakub tuge erinetel arenguastmetel olevatele ettevõtetele. Näiteks ESA äriinkubatsioonikeskused (ESA BIC) on suunatud alustavatele ettevõtetele, ESA tehnoloogiamaaklerite võrgustik keskendub tehnoloogiasiirdele ja ESA ärirakenduste programm rahastab teadusarendus tegevust erinevates valdkondades. Rahastamine ulatub tavaliselt 50 000 eurost kuni 2 000 000 euroni ja toetab kõike alates kosmosetehnoloogiate siiret, varases staadiumis inkubatsiooniprogramme, tasuvusuuringutest kuni ulatuslike näidisprojektideni.

Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaator (ESA BIC Estonia) on esimene omataoline Baltikumis. Kosmose äriinkubaatori eesmärk on luua uusi töökohti ja arendada kohalikku majandust. ESA BIC Estonia on osa maailma suurimast inkubaatorite võrgustikust, kuhu kuulub 21 kosmose äriinkubaatorit 60 asukohas üle Euroopa. Tänaseni on võrgustik toetanud üle 1000 kosmosetehnoloogia iduettevõtte loomist ja kasvu. Tartus ja Tallinnas asuva kosmose äriinkubaatori eesmärk on viie aasta jooksul aidata 20 Eesti kosmose idufirmal jõuda rahvusvahelisele turule, pakkudes neile toote arendamiseks 50 000 euro suurust toetust ja valdkonnaspetsiifilisi mentoreid. 

ESA BIC Eesti juhtpartner on Tartu Teaduspark, kes pakub koostöös teadus- ja ärilinnakuga Tehnopol kosmose äriinkubatsiooniteenuseid Tallinnas ja Tartus. ESA BIC Eesti konsortsium koosneb seitsmest partnerist: Tartu Teaduspark, Teadus- ja ärilinnak Tehnopol, Tartu linn, Tallinna linn, Tartu Ülikool koos Tartu Observatooriumiga, Tallinna Tehnikaülikool ja Kredex.