Eesti kosmosehäkatoni võitja muudab droonide maandumise linnas ohutuks

Nädalavahetusel toimunud ActInSpace rahvusvahelisel äriideede Eesti võistlusel lõid 50 kosmoseentusiasti  24 tunni jooksul olemasolevatest kosmosetehnoloogiatest uusi ärilisi lahendusi. Koostöös Go2Space HUBs-i projektiga toimunud võistluse pingelises finaalheitluses tuli võitjaks tiim LIGHTCODE. Kasutades Prantsuse Kosmoseagentuuri (CNES) tehnoloogiat uudsel moel muudab võitjatiim drooniliikluse linnas oluliselt ohutumaks.

Actinspace rahvusvahelisel äriideede võistlusel osales ligi neljandik maailma riikidest, neljalt kontinendilt. Kokku tuli häkatonile enam kui 3600 osalejat ja 630 eksperti 40 riigist. Osalejad töötasid 51 Prantsuse (CNES) ja Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) etteantud väljakutsete kallal, mis põhinevad nende patentidel või ürituse partnerite esitatud andmetel. “Euroopa ja Prantsuse Kosmoseagentuurid ning mitmed suureettevõtted soovivad ürituse abil populariseerida kosmoseettevõtlust ja maapealsete probleemide lahendamist kosmosetehnoloogiate abil,” ütles Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori ja Tartu Teaduspargi projektijuht Sven Lilla täpsustades, et on uskumatu kui palju huvitavaid mõtteid on võimalik 24 tunni jooksul juhuslikult kokku tulnud inimestel teoks teha. Nii mõnegi idee puhul on potentsiaali liituda Eesti kosmose äriinkubaatoriga, lisas Lilla.

  • Võitjatiimi Lightcode idee oli rakendada LIDAR laserskaneerimistehnoloogial põhinevale kaamerale Prantsuse Kosmoseagentuuri patenteeritud pöörleva prisma tehnoloogiat, mis suurendab sõiduki vaatevälja ja seeläbi võimaldab isejuhtivatel õhusõidukitel ohutumalt tiheasustusega aladel maanduda. 
  • Ruumicubes lõi mänguasja, mis aitab lastel õppida koostööd tegema, mõtlema ning arendab nende loovust – seda kõike kosmoseandmeid kasutades. Eesmärk on tutvustada lastele teadusmaailma, õppides meie planeeti tundma mängulisi mõistatusi ning Maa vaatlusandmeid kasutades.
  • Surveillance Constellation’i sooviks on luua satelliitide võrgustik, mis võimaldab 24/7 jälgida kriisikoldeid üle maailma. Tiimi kogemustepagas võimaldas koguda suure detailsusastmega andmeid ja leida ka esimesed koostööpartnerid.
  • Tartu Turtles tudengitiim töötas selle nimel, et luua kaugseire andmete analüüsimise mudel õhu kvaliteedi seiramiseks. Selline lahendus aitab targemalt linnaruumi planeerida ning on tulevikus oluline osa igast kinnisvaraarenduse projektist.
  • Ascending Nodes tarkvaraarenduse ja kosmoseteaduste taustaga tiimi eesmärk oli häkatoni käigus kaardistada satelliitide trajektooride analüüsimise rakenduse loomiseks vajalikud andmed. Selle põhjal loob tiim erinevate andmebaaside andmeid kasutava ennustusmudeli, mis aitab leida anomaaliaid nende trajektooris ennetamaks kokkupõrkeid orbiidil.

Mentorina kaasa teinud Tartu Ülikooli geoinformaatika teadur Alexander Kmoch tõi välja, et osalejate mitmekesine taust ärist ja turundusest tarkvaraarenduse ja kosmoseteaduseni, lõi eeldused tugevate tiimide tekkimiseks. “Tiimid suutsid etteantud aja jooksul väga detailselt oma lahendused läbi mõelda, kaardistada turgu, leida koostööpartnerid ning mõnel juhul luua ka esmase prototüübi. Finaal oli väga tasavägine.”

Ürituse teise mentori, Tehnopol Startup Inkubaatori juht Kadri Tammai hinnangul oli häkil osalejatel kõrge tehnoloogiline tase. “Olen veendunud, et päris mitmest meeskonnast kuuleme juba peatselt rohkem. Selleks, et osalenud tiimid arendaksid oma ideest prototüübi ja eskaleeritava ärimudeli, pani Tehnopol kahele parimale meeskonnale välja 3000 euro suuruse auhinna,” sõnas Tammai.

Võistluse võitja, Lightcode, lendab reisipiirangute leevenedes 2021. aastal Eestit esindama rahvuvahelises finaalis Toulouse’is. Rahvusvahelise finaali võitja saab auhinnaks null-gravitatsiooni lennu AirZeroG’lt.. Lightcode’i ja Surveillance Constellation’i vahel läks jagamisele 6000 euro väärtuses Tehnopol Startup Inkubaatori mentortuge. Ascending Nodes võitis Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori (ESA BIC Estonia) ja S2B Launchpad inkubaatori eriauhinnad. Ruumicubes ja Tartu Turtles tiimid saavad külastada jaanuari lõpus Baltikumi suurimat ärifestivali sTARTUp Day 2021. Kõik osalenud võistkonnad saavad kandideerida teistele rahvusvahelistele auhindadele.

ActInSpace® on rahvusvaheline innovatsioonivõistlus, mis inspireerib noori naisi ja mehi kogu maailmas kosmosetehnoloogiate ja -andmete kasutamisel. ActInSpace® on Prantsuse Kosmoseagentuuri (CNES) algatatud rahvusvaheline innovatsioonikonkurss, mis ühendab 45 linna üle maailma. ActInSpace® toetab ESA ja ESA kosmose äri inkubaatorite võrgustik. Eestis toimub üritus kolmandat korda ja 2020 aastal on  korraldajaks Tartu Teaduspark koostöös Tehnopoliga.

ActInSpace® on suurejooneline rahvusvaheline üritus, mis toob kokku ettevõtjad, üliõpilased, tööotsijad, arendajad ja loovinimesed kogu maailmast. 24 tunniks moodustuvad meeskonnad, kes töötavad väljakutsetega päris elust koos ärijuhtide ja tehniliste ekspertidega. Nad loovad ja kujundavad uuenduslikke teenuseid ja tooteid, mis põhinevad kosmosetehnoloogiatel või -andmetel. 

Skandinaavia ühe suurima teadus- ja ärilinnaku Tehnopol eesmärk on aidata kaasa maailmatasemel tehnoloogiaettevõtete tekkele ja kasvule Eestis ning toetada nende laienemist välisturgudele. Selleks pakutakse terviklikku lahendust ärikinnisvarast kuni vajaduspõhiste äriarendusteenusteni kolmes fookusvaldkonnas tark linn, rohetehnoloogia ja tervisetehnoloogia. 

Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaator (ESA BIC Estonia) on osa maailma suurimast inkubaatorite võrgustikust, kuhu kuulub 20 kosmosetehnoloogia äriinkubaatorit 60 asukohas üle Euroopa. Võrgustik on toetanud juba üle 700 kosmosetehnoloogia iduettevõtte loomist ja kasvu. Tartus ja Tallinnas asuva äriinkubaatori eesmärk on viie aasta jooksul aidata 20 Eesti kosmosetehnoloogia idufirmal jõuda rahvusvahelisele turule, pakkudes neile toodete arendamiseks 50 000 euro suurust toetust ja valdkonna asjatundjatest mentoreid. Rohkem teavet ESA BIC Estonia kohta saab lugeda veebilehelt 

SA Tartu Teaduspark on juba 28 aastat tehnoloogia- ja teadusmahuka ettevõtluse kodu. Tartu Teaduspargi kui innovatsiooni tugistruktuuri missiooniks on teadus- ja tehnoloogiamahukate ettevõtete tekke, arendamise ning tegevuse toetamine, pakkudes infrastruktuuri- ja äriarendusteenust Tartu regioonis. Ränikvartali ärilinnaku 12000 ruutmeetril, tegutseb enam kui 70 edukat ettevõtet. S2B Launchpad inkubaator ja vabakontor on keskkond, kus tehnoloogiamahukat iduettevõtted saavad kogenud mentorite ja kogukonna toel kasvada rahvusvaheliselt edukateks ettevõteteks.

Go2Space-HUBs has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 870370.

Peakorraldaja:
Sven Lilla
Euroopa kosmoseagentuuri Eesti inkubaatori projektijuht
SA Tartu Teaduspargi äriarendusteenuste koordinaator
mobiil:+372 5345 4149
e-mail: sven@teaduspark.ee

 Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol meediakontakt:
Kaarel Lott
kommunikatisoonispetsialist
mobiil: +372 5309 0939
e-mail: kaarel.lott@tehnopol.ee 

Tartu Teaduspargi meediakontakt:
Kadri Arrak
Turundus- ja kommunikatsioonijuht
SA Tartu Teaduspark | ESA BIC Estonia
mobiil: +372 515 6907
e-mail: kadri.arrak@teaduspark.ee