Euroopa kosmose äriinkubaatorid ja iduettevõtted lõid sidemeid eesti kosmosekogukonnaga

Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) äriinkubaatorite esindajad külastasid  Baltikumi suurima ärifestivali esimesel päeval Tartu Ülikooli Tartu observatooriumit, et tutvuda seniste arengute ning võimalustega kosmosevaldkonnas ja olid järgnevatel päevadel väljas sTARTUp Day ärifestivalil suurejoonelise “Space is open for business programmiga. 

sTARTUp Day raames võõrustas Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaator (ESA BIC Estonia)  maailma suurima inkubaatorite võrgustiku esindajaid Soomest, Rootsist, Saksamaalt ja Austriast. Sellega seoses lastati Tartu observatooriumit, kus tutvustati delegatsioonile sealsete laborite erinevaid võimalusi ning Eesti kosmosetehnoloogiamaastiku üldiseid arengusuundi. “Space is open for business programm tõi sTARTUp Day demoale välja kõik inkubaatorid koos oma startuppidega ning lavale Euroopa edukaimad kosmose valdkonna iduettevõtted Iceye ja Nanoavionics. 

Tartu Ülikooli Tartu Observatoorium on viinud Eesti kosmoseriigina maailmakaardile 

Observatooriumi akrediteeritud laborid pakuvad tuge näiteks elektroonikaseadmete katsetamisel ja optikaseadmete kalibreerimisel. Ühena vähestest paikadest Eestis saab observatooriumi varjestatud kambris katsetada seadmete elektromagnetilist ühilduvust (EMC), kus on katsetatud on ka kõiki Eesti tudengisatelliite. 

Tartu observatooriumi direktori Antti Tamme sõnul on Tartu observatooriumi kosmosevaldkonna tegevused ja laborite võimekus teenuseid pakkuda nii kodumaisete kui ka paljude piiritaguste kosmoseettevõtete seas hästi tuntud. “Mul on hea meel, et nüüd avaneb ESA BIC Estonia kaudu võimalus end ka Euroopas alustavatele kosmoseettevõtetele tutvustada,” sõnas Tamm.  

Kosmose äriinkubaatori projektijuht Sven Lilla täpsustas: “Tartu observatooriumi külastamine annab võimaluse meie rahvusvahelistele kolleegidele näidata, mis Eesti kosmosemaastikul toimub.“ Ta lisas, et Tartu observatooriumil oli suur roll kosmose äriinkubaatori Eestisse toomisel, kuna just nende juures toimus lõviosa ESTCube-1 arendustest, mis Eestist kosmoseriigi tegid. 

Tartu Ülikooli Tartu observatoorium on üks mitmest kosmose äriinkubaatori konsortsiumipartneritest ja pakub tehnilise katsetamise võimalust programmi riistvara ettevõtetele. Seda võimalust on tänaseks ka juba mitmed programmis olevad ettevõtted kasutanud. 

Kosmos on avatud ärivõimalusteks sTARTUP Day ärifestivalil 

Demoalal olid väljas viis inkubaatorit kokku oma üheksa iduettevõttega.  

Broadbit Batteries peamiseks tegevusvaldkonnaks on keskkonnasäästlikke patareide arendamine. 

Celestial Space Technologies GmbH eesmärgiks on luua tulevikku silmas pidades kommunikatsioonivõimalus Maa ja Kuu vahel. 

DcubeD  arendab lahti pakitavaid struktuure nanosatelliitidele, nagu päikesepaneelid ja antennid.  

Timetag.space on esimene ettevõte maailmas, mis pakub ülitäpset pikosekundilise täpsusega sündmuste määramist avakosmoses. See on oluline avakosmoses navigeerimiseks, laser- ja kvantkommunikatsiooniks. 

Mooringo pakub meresõitjatele ning sadamatele lahendust saada kogu oluline info ühest rakendusest. 

Skudo arendab riistvaral põhinevat krüpteeringu lahendust. Ettevõte lõpetas hiljuti edukalt  ostelepingu Euroopa Kosmoseagentuuriga, mille käigus arendati krüpteerimismoodul HAPSi (High-altitude Pseudo-satelliite) jaoks. 

SKYCORP arendab järgmise lvkonna süsinikneutraalseid vesinkul toimivaid droone ja on ühtlasi ka esimene Eesti Kosmoseärinkubaatori ettevõte, msi on andud sisse patenditaotluse inkubatsiooni välted kogutud uue teadmuse alusel 

Litegrav.ai arendab tehnoloogiat, mis  võimaldab simuleerida kosmosetingimusi, et läbi viia uuringuid ka kosmosest kaugematel valdkondadel, nagu bioloogia ja farmakoloogia. 

Krattworks tegeleb autonoomse süsteemi loomisega metsatulekahjude jälgimiseks, kombineerides selleks kaugseiret droonidega 

Kosmose ärinkubaatori projektijuht Sven Lilla ütles: “Kindlasti tasus Space is open for business alal käia ning sealsete ettevõtetega tutvust teha. Kõik väliskülalised kiitsid sTARTUp Day korraldust ja kvaliteetsete kontaktide hulka.“ Äriinkubaatorid planeerivad suurema esindusega tulla tagasi juba jaanuaris sTARTUp Day 2022 festivalile, lisas Lilla.

27. augustil oli sTARTUp Day laval lähipiirkonna kosmosetehnoloogia staarid. Üles astus Tero Vauraste ICEYE’st, Soome ettevõttest, mis on tänaseks kaasanud üle 120 miljoni euro investorite raha. Nende tegevusvaldkonnaks on satelliitide ehitus ning kaugseire. Lisaks oli laval Vytenis Buzas Nanoavionicsist, esimene kosmosetehnoloogia ettevõte Baltikumis, kust on tehtud exit. Vestlust vedas Euroopa Kosmoseagentuuri äriinkubatsiooni insener Maud Moullec, kelle vastutusalas on Space Solutions võrgustiku strateegiad ja Business Intelligence, globaalseid trende kaugseire valdkonnas tutvustas tuntud kosmoseteadlane Jaan Praks Aalto Ülikoolist. 

Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaator – loob uusi ärivõimalusi 

Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaator (ESA BIC Estonia) on esimene omataoline Baltikumis. See on osa maailma suurimast inkubaatorite võrgustikust, kuhu kuulub 22 kosmose äriinkubaatorit 60 asukohas üle Euroopa. Tänaseks on võrgustik toetanud üle 1100 kosmosetehnoloogia iduettevõtte loomist ja arengut. Tartus ja Tallinnas tegutseva ESA Eesti äriinkubaatori eesmärk on viie aasta jooksul võtta vastu 20 kosmose idufirmat pakkudes neile tootearenduseks 50 000 euro suurust toetust ning valdkonnaspetsiifilisi mentoreid. Äriinkubaatori eesmärk on toetada ettevõtteid, et tekiks uusi töökohti ning areneks kohalik majandus. 

ESA BIC Estonia juhtpartner on Tartu Teaduspark, kes pakub koostöös äri- ja teaduslinnakuga Tehnopol kosmose äriinkubatsiooniteenuseid Tallinnas ja Tartus. 

Kosmose äriinkubaatori konsortsium koosneb seitsmest partnerist: Tartu Teaduspark, äri- teaduslinnak Tehnopol, Tartu linn, Tallinna linn, Tartu Ülikool koos Tartu Observatooriumiga, Tallinna Tehnikaülikool ja Kredex 

Viimasele vabale kohale äriinkubaatoris on võimalik kandideerida kuni 28. oktoobrini, rohkem infot ESA BIC Estonia kohta loe siit: www.esabic.ee