Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori (ESA BIC Estonia) programmiga liitusid järgmised kolm idufirmat, kelle äriidee baseerub kosmosetehnoloogia rakendamisel maapeal.
Möödunud aasta sügisel avatud Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori (ESA BIC Estonia) teises voorus kandideeris kuus innovaatilist idufirmat. 22. märtsil toimunud Euroopa Kosmoseagentuuri ja ESA BIC Estonia konsortsiumi partneritest koosnev äriideede hindamispaneel valis nende seast välja kolm, kes liituvad ESA BIC Estonia inkubatsiooniprogrammiga.
Tartu Teaduspargi juhatuse liikme ja ESA BIC Estonia juhi Andrus Kurvitsa sõnul näitavad esimene ja teine taotlusvoor, et Eesti on kosmoseriik ning tänu ESTCube´i taolistele programmidele on meil palju loodus- ja tehnikateaduste huvilisi inimesi ja ettevõtteid, kes arendavad kõrge lisandväärtusega innovaatilisi tooteid ja teenuseid. “Teist taotlusvooru loeme väga edukaks ning tunne ütleb, et meil on veel palju potentsiaalseid tiime ja idufirmasid, kes võiksid osaleda järgmistes taotlusvoorudes. Seekord inkubatsiooniprogrammi valitud ettevõtted on kõik seotud maapealsete rakenduste arendamisega. Ning tänase seisuga on jäänud kosmoseinkubaatorisse veel 14 vaba kohta,” selgitas Kurvits.
Tehnopol Startup Inkubaatori juht Martin Goroško julgustab startuppe mõtlema julgelt ka kosmosevaldkonnale. „Sageli ei arva ettevõtjad, et nende tegevus on või võiks olla kuidagi kosmosega seotud. Ka viimases voorus inkubaatoriga liitunud ettevõtetest kaks ei ole n-ö klassikalised kosmose-ettevõtted. Samas on nende kasutatav tehnoloogia vägagi kosmosega seotud ning saame koos Euroopa Kosmoseagentuuriga ja Tallinna ning Tartu linnaga pakkuda neile 50 000 euro suurust arendustoetust ning tippekspertide tuge oma äri arendamisel,“ ütles Goroško.
Hepta Airborne peamiseks tegevusvaldkonnaks on mehitama õhusõidukitel ning andmeanalüüsil põhineva elektriliinide kontrollsüsteemi arendamine. Antud tehnoloogia kasutamine aitab elektrivõrke haldavatel ettevõtetel tõsta ohutust, kvaliteeti ja kontrolli sagedust, vähendades seejuursel oluliselt kulutusi.
Powerup Energy Technologies tegevusvaldkonnaks on uue põlvkonna vesinikkütuse elementide arendamine. Ettevõtte eesmärgiks on tuua kosmoses kasutatav vesinik kütuseelementidel põhineva elektrigeneraatori tehnoloogia meresõidukitele, kuna see on energiaefektiivsem, ökoloogiline, kaasaskantav ja hooldusvaba.
KappaZeta on Tartu Observatooriumi spin-off ettevõte, mille põhitegevuseks on kaugseire abil rohumaade niitude olukorra monitoorimine ning targa põllunduse arendamine. Ettevõtte visioon on saada juhtivaks täppispõllumajanduse tehnoloogiate pakkujaks.
Kolmandasse vooru kandideerimise tähtaeg on 8.11.2018 ning täpsem informatsioon koos vajalike dokumentidega on leitav https://www.esabic.ee/
ESA BIC Eesti – loob uusi ärivõimalusi
Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaator (ESA BIC Eesti) on esimene omataoline Baltikumis. Kosmose äriinkubaatori eesmärk on luua uusi töökohti ja arendada kohalikku majandust. Tegemist on üleeuroopalise inkubaatorite võrgustikuga, kuhu kuulub 17 kosmose äriinkubaatorit 15 riigist, kes toetavad aastas enam kui 140 uue ettevõtte kasvu. Tartus ja Tallinnas asuva inkubaatori eesmärk on viie aasta jooksul aidata 20 Eesti idufirmal jõuda rahvusvahelisele turule, pakkudes neile toote või teenuse arendamiseks 50 000 euro suurust toetust tootearendamiseks ja kogemustega mentoreid.
ESA BIC Eesti juhtpartner on Tartu Teaduspark, kes pakub koostöös Tallinna Teaduspargiga Tehnopol inkubatsiooniteenust Tallinnas ja Tartus.
ESA BIC Eesti konsortsium koosneb kaheksast partnerist: Tartu Teaduspark, Tallinna Teaduspark Tehnopol, Tartu linn, Tallinna linn, Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Tartu Observatoorium ja Kredex.
Rohkem infot ESA BIC Eesti kohta loe siit.