Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatoris jäi alles viimane vaba koht

Eesti kosmoseäriinkubaatori kaheksanda taotlusvooru tulemused selgusid aprillis. Neli tugevat kandidaati esitlesid Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti  äriinkubaatori (ESA BIC Estonia) konsortsiumipartneritest koosnevale žüriile oma kosmosega seotud äriideed. Tiimide kõrgest tasemest tulenevalt võeti inkubatsiooniprogrammi vastu kolm kosmosetehnoloogia idufirmat. Koos vilistlaste ja eelmisel nädalal lepingu sõlminud ettevõtetega on äriinkubaatori 20 kohast täidetud 19 kohta.

Kõigi Eesti kosmoseäriinkubaatorisse valitud ettevõtetega on tänaseks sõlmitud lepingud ning alustatud järgmiste sammude planeerimist koos äriinkubaatori tiimi ja mentoritega.  Kaheksandasse taotlusvooru laekus kokku neli väga tugevat taotlust, mis kõik pääsesid žürii ette.

“ESA äriinkubaator Eestis on alates käivitamisest aastal 2017 tõestanud, et meie ettevõtjate ja teadlaste asutatud noored ettevõtted on võimelised läbima ESA BIC hindamispaneeli tiheda sõela, pakkudes mitte ainult uusi ideid, vaid ka plaane, kuidas need ideed rahaks muuta, ehk innovatsiooni”, ütles Eesti Kosmosebüroo juht Madis Võõras.

Seekord osutusid valituks kaks Tartu Ülikooli spin-off ettevõtet LightCode Photonics OÜ ja UP Catalyst OÜ ning hiljuti Euroopa Satelliitnavigatsiooni Agentuur (GSA) ettevõtluskonkursi “MyGalileoSolution” prototüübist tooteni kategoorias võitnud 10Lines OÜ.  ESA Eesti äriinkubaatori projektijuht Sven Lilla tõi esile, et ettevõtted teadvustavad kosmosetehnoloogiate olemust ja võimalusi järjest enam ning ta näeb Eesti ülikoolide teadussaavutustel on suurt potentsiaali panna alus teadmusmahukatele kosmoseettevõtetele. Lilla lisas, et seekordsete ettevõtete valikut iseloomustab eriti kõrge tehniline ja teaduslik taust ning potentsiaal toetada tulevkus kosmosemissioone kuubaasi loomise suunal. Tartu Ülikool on olnud Eesti kosmoseettevõtete kasvulava ja tänu maailmatasemel Tartu Observatooriumi ja ESTCube tudengisatelliidi programmidele. Tänaseks on ESA BIC Estonia inkubatsiooniprogrammiga seotud  viis Tartu Ülikooli spin-off ettevõtet.

LightCode Photonics OÜ, arendab 3D kaamerat, mis võimaldab autonoomsetel masinatel paremini „näha“ ning seeläbi tagada suurema turvalisuse isesõitvatel masinatel nii maal kui õhus. UP Catalyst OÜ toodab jätkusuutlikul ja keskkonnasäästlikul viisil süsinik nanomaterjale ning katalüsaatoreid erinevatele rakendustele läbi süsinikdioksiidi elektrolüüsi, mille kõrvaltooteks on hapnik. See annab võimaluse tulevikus maavälistel missioonidel hapniku toota. 10 Lines OÜ arendab robotit, mis on võimeline ilma kõrvalise abita markeerima jooni parkimisplatsidel, kasutades selleks täppisnavigeerimist ning satelliidipilte.

Tänaseks on ESA Eesti äriinkubaatoriga on liitunud juba 19 ettevõtet, kellest üheksa on Tartu inkubaatoris ja kümme Tallinnas. Linnad on kokku ettevõtetesse panustanud 620 000€, mis on aidanud piirkonda luua 88 kõrget lisandväärtust loovat töökohta ja ettevõtted on tasunud tööjõumakse ligi 980 000€ ning teinud käivet üle 3,7 miljoni euro.

Sügiseses taotlusvoorus, mille tähtaeg on 28.oktoobril, saab kandideerida veel ühele vabale kohale ESA Eesti Tartu äriinkubaatoris.

Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaator – loob uusi ärivõimalusi

Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaator  on esimene omataoline Baltikumis. ESA  Eesti äriinkubaator on osa maailma suurimast inkubaatorite võrgustikust, kuhu kuulub 22 kosmose äriinkubaatorit 60 asukohas üle Euroopa. Tänaseks on võrgustik toetanud üle 1100 kosmosetehnoloogia iduettevõtte loomist ja arengut. Tartus ja Tallinnas tegutseva ESA Eesti äriinkubaatori eesmärk on viie aasta jooksul võtta vastu 20 kosmose idufirmat pakkudes neile toote arendamiseks 50 000 euro suurust toetust ning valdkonnaspetsiifilisi mentoreid. ESA Eesti äriinkubaatori eesmärk on luua uusi töökohti ning arendada kohalikku majandust.

ESA BIC Estonia juhtpartner on Tartu Teaduspark, kes pakub koostöös äri- ja teaduslinnakuga Tehnopol kosmose äriinkubatsiooniteenuseid Tallinnas ja Tartus.

Kosmose äriinkubaatori konsortsium koosneb seitsmest partnerist: Tartu Teaduspark, teadus- ja ärilinnak Tehnopol, Tartu linn, Tallinna linn, Tartu Ülikool koos Tartu Observatooriumiga, Tallinna Tehnikaülikool ja Kredex.

Rohkem infot ESA BIC Estonia kohta loe siit: www.esabic.ee