NATO DIANA Eesti kiirendi
NATO DIANA (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic) kiirendi eesmärk on toetada süvatehnoloogia iduettevõtteid, mis panustavad riiklikku julgeoleku ja kaitsevaldkonda, viies kokku andekad innovaatorid ja uute tehnoloogiate lõppkasutajad.
Kiirendis arendatakse kahese kasutusega tehnoloogiaid, st tehnoloogiad on kasutatavad nii tsiviil- kui ka kaitseotstarbel. NATO kiirendi Eestis võimaldab eelkõige Eesti ja lähiregiooni iduettevõtjatel arendada oma toodet ja ärimudelit ning leida koostööpartnereid Alliansi ülesel kaitseturul, mis on tavapäraselt suletud ja kõrge sisenemisbarjääriga.
Kõik kiirendisse pääsenud ettevõtted saavad 100 000 euro suuruse grantrahastuse, parimatel on võimalik lisaks saada veel kuni 300 000 eurot lisarahastust.
Lisaks ootab ettevõtteid kvaliteetne 6-kuuline koolitusprogramm, ligipääs 90+ testkeskusele, kaitse- ja ärivaldkonda ühendav programm ning tippmentorite võrgustik üle alliansi. DIANA loob silla ülikoolide, ettevõtete ja avaliku sektori vahel, eesmärgiga toetada innovaatiliste tehnoloogiate arendamist, mis aitavad leevendada tsiviil- ja kaitsesektori probleeme ning juhivad meid jätkusuutlikult turvalisema maailma suunas.
2026 väljakutsed
Tänavu otsib DIANA liitlasriikidest uuenduslikke süvatehnoloogiaid, mis pakuvad lahendusi 10 valdkonnas:
- energia ja jõusüsteemid
- tipptasemel sidetehnoloogiad
- vaidlustatud elektromagnetilised keskkonnad
- inimese vastupidavus ja biotehnoloogiad
- elutähtis taristu ja logistika
- operatsioonid äärmuslikes keskkondades
- meresõjalised operatsioonid
- vastupidavad kosmoseoperatsioonid
- autonoomsus ja mehitamata süsteemid
- andmepõhine otsuste tegemine.
Taotlusi saab esitada kuni 11. juulini 2025 NATO DIANA kodulehel.
NATO DIANA Eesti kiirendit juhib Tehnopol Startup Inkubaator koostöös Sparkup Tartu Teaduspargiga. Kiirendi elluviimist Eestis rahastab Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium ning toetavad Välisministeerium, Kaitseministeerium ja Tallinna linn. Alliansiülesesse testimiskeskuste võrgustikku annavad oma panuse Eestis teiste seas TalTech, Tartu Ülikool, CR14 ja Kaitseväe Akadeemia, Sisekaitseakadeemia, Eesti Lennuakadeemia ja Metrosert.
