Tutvu Sparkup Inkubaatori 2024 aasta sügise iduettevõtetega

Asvel

Tiimist

Meie kirg on tehnoloogia ja meditsiini ühendamine ning luua midagi, mis päriselt muudab inimeste elu paremaks. Me arendame iseliikuvat robotit, mis suudab miniinvasiivse operatsiooni ajal automaatselt juhtida endoskoopkaamerat. Idee sündis meie tiimiliikme, ortopeed Andres Šaveli poolt. Olles aastaid opereerinud, tajus ta pidevalt, kui palju lihtsam ja täpsem oleks opereerida mõlema käega korraga. Täna peab kirurg pidevalt ühe käega endoskoopkaamerat hoidma ja liigutama, et näha operatsioonivälja.

Just sellest vajadusest sündiski meie lahendus – robot, mis aitab kirurgidel töötada täpsemalt, kiiremini ja efektiivsemalt.

Miks liitusite meie programmiga?

Programmiga liitumine tundus loomulik samm. See annab võimaluse viia meie idee järgmisele tasemele, saada tuge ja teadmisi parimatelt ning kiirendada arendust.

Elnora AI

Tiimist

Tehisintellekt vallutab maailma, aga ravimiarenduses pole selle tõeline potentsiaal veel realiseerunud. Põhjus peitub selles, et tehisintellekti vajab tohutuid ja kvaliteetseid andmestikke, aga biomeditsiinis neid lihtsalt napib. Enamik andmeid pärineb teaduskirjandusest, mis on sageli kallutatud positiivsete tulemuste suunas ning suur osa teadusuuringutest ei jõua kunagi publikatsioonini.
Elnora AI kogub biomeditsiinilisi admeid otse teadlastelt laboriprotokollide kaudu – justkui retseptiraamatutest, mis kirjeldavad samm-sammult teaduskatsete läbiviimist. Meie AI-põhine protokolli optimeerija aitab teadlastel katseid kiiremini tööle saada, samal ajal kogudes andmeid nii õnnestumistest kui ka ebaõnnestumistest. See võimaldab AI-l õppida, millised katseviisid viivad eduni ja millised mitte. Lisaks aitavad need andmed avastada uusi ravimisihtmärke, mille kliinilise edu tõenäosus on võrreldes traditsiooniliste meetoditega märkimisväärselt suurem.
Elnora AI on Eesti iduettevõte, mille asutasid Carmen Kivisild ja Karl-Oskar Masing 2023. aastal sooviga muuta ravimite avastamise protsessi. Pärast 12 aastat teadustöös jõudis Carmen arusaamisele, et akadeemias keskendutakse peamiselt suurtele läbimurretele, kuid samal ajal jäävad paljud paljulubavad avastused ebaõnnestunud katsete varju. See tundus talle tohutu raiskamisena, nii et ta otsustas akadeemiast lahkuda ja luua midagi, mis neid teadmisi päriselt kasutaks.

Karl-Oskar liitus ettevõttega, olles inspireeritud Carmeni visioonist, ning panustab oma tipptasemel programmeerimisoskustega. Koos ehitavad nad maailma suurimat ravimite avastamise andmestikku, mis sisaldab nii õnnestumisi kui ka ebaõnnestumisi. Nende tehisintellektil põhinev kaaspiloot aitab teadlastel katseid kiiremini läbi viia, laboriprotsesse optimeerida ja katse-eksituse meetodile kuluvat aega vähendada. See põhineb reaalsetel andmetel, mida akadeemikud otse jagavad. Platvorm on teadlastele tasuta, toetades avatud ja FAIR teadust, et oluline teave oleks kõigile kättesaadav.

Õppides ebaõnnestumistest ja avastades seni tähelepanuta jäänud teadmisi, aitab Elnora AI kiirendada ravimite avastamist ning muuta elupäästvate ravimeetodite arendamise kiiremaks ja tõhusamaks.

Miks liitusite meie programmiga?

Otsustasime programmiga liituda kohe pärast esimest kohtumist mentor Pirkoga. Juba esimeses sessioonis tutvustas ta GTM-strateegiat, millest me polnud varem kuulnud, kuid mis tundus nii loogiline, et peame seda nüüd parimaks, mida oleme kohanud. Tipptasemel mentorid, paindlik lähenemine ja meeskonna siiras soov iduettevõtteid aidata tegid sellest võimalusest midagi, millest ei saanud loobuda. Kuna programm on osalusevaba, osalemine tasuta ja toetuseks antakse 10 000 €, oli kandideerimine lihtne otsus.

Optonics

Tiimist

Meie tiimi moodustavad kaks pühendunud kaasasutajat – Georgs Narbuts ja Lenards Skrodelis -, kes on pärit Lätist ning tegutsevad praegu Tartus, Eestis. Georgs on omandanud bakalaureusekraadi Tartu Ülikoolis robootika erialal, spetsialiseerudes mehatroonikale, aditiivsetele tootmismeetoditele ja valmistamisele. Lenards on lõpetanud Riia Tehnikaülikooli nutikate robootikasüsteemide erialal ning toob tiimi tugeva insenertehnilise ja tootearenduse tausta. Meie oskused täiendavad teineteist ning ühine kirg innovatsiooni vastu juhib meie missiooni – muuta arenenud 3D-printimistehnoloogiad kättesaadavamaks ja tõhusamaks.

Miks liitusite meie programmiga?

Otsustasime liituda Sparkup Inkubaatori programmiga, et kiirendada oma innovaatilise idee arendust ja muuta see käegakatsutavaks reaalsuseks. Madalama mahuga tootmisega seotud väljakutsete taustal nägime võimalust luua ligipääsetavaid selektiivse lasersintra (SLS) 3D-printimise lahendusi, mis vastaksid laiematele rakendusvajadustele. Sparkup Inkubaatoriga liitudes soovisime saada juhendamist ja mentorlust kogenud valdkonnaspetsialistidelt ning kindlustada ka vajaliku rahalise toetuse prototüübi arenduseks. Usume, et programm pakub väärtuslikke ressursse, nagu ärinõustamine ja võimalused võrgustike loomiseks. Just selline koostöine keskkond aitab meil viia oma idee algfaasist eduka ettevõtteni.


BabAI

Tiimist

BabAI sündis ühest lihtsast, kuid võimsast ideest: kuidas saaksime kasutada tehisintellekti selleks, et droonid liiguksid turvalisemalt, väldiksid kokkupõrkeid ja suudaksid iseseisvalt navigeerida keerulises õhuruumis?

Selle visiooni elluviimiseks oleme kokku pannud meeskonna, kellel on süvapädevused AI-s, masinõppes, UAV-süsteemides ja lennundustehnoloogias. Meil on aastatepikkune kogemus sensorite integreerimise, tarkvaraarenduse ja droonide praktilise kasutuse vallas.

Roman Karpenko, kaasasutaja ja tegevjuht, on taustalt arvutitehnika ja AI spetsialist. Tal on üle 7 aasta kogemust IT-valdkonnas ning ta on spetsialiseerunud AI-põhisele droonide jälgimisele ja automatiseerimisele. Roman juhib projekti üldstrateegiat, AI-arendust ja süsteemide integreerimist.

Viktoriia Karpenko, kaasasutaja ja finantsjuht, omab teadmisi tööstustehnikas, rahanduses ja projektijuhtimises. Ta on töötanud 6 aastat juhtivatel rahandusalastel ametikohtadel ning juhtinud 5 aastat suuri tehnoloogiaarendusi. Tema vastutada on finantsplaneerimine, toetusavaldused ja investorisuhted.

Andrii Karpenko, kaasasutaja ja tehnoloogiajuht, on mehaanikainsener, kellel on 11 aastat kogemust valitsusasutustele suunatud müügis ja teadusasutuse juhtimises. Tema ülesandeks on riist- ja tarkvara integreerimine, sensorite ühendamine ja UAV-süsteemide kohandamine.

Elizabeth Nailoke Ndimulunde, PhD, meie AI-teadur ja masinõppe ekspert, on doktorikraadiga NYCU-st ning spetsialiseerunud AI-põhisele andmeanalüüsile. Ta arendab ja optimeerib tehisintellektil põhinevaid klassifitseerimismudeleid droonide ja lindude tuvastamiseks.

Maksym Maksymenko, testinsener, vastutab meie lahenduste töökindluse eest. Tal on üle 3 aasta kogemust toodete valideerimise ja kvaliteedikontrolli alal. Ta viib läbi väliteste, kontrollib tark- ja riistvara koostööd ning tagab süsteemide usaldusväärsuse.

Meiega töötavad ka kaks väärtuslikku nõustajat:

Anna Aljanaki, PhD, Tartu Ülikooli arvutiteadlane, kelle teadmised AI-st, masinõppest ja digitaalsete signaalide töötlusest aitavad meil üles ehitada tugev projektistruktuur ja andmeanalüüsi raamistik.

Oleg Zubchenok, meie äristrateegia ja kasvu nõustaja, on lõpetanud Kiievi Majanduskooli ja spetsialiseerunud idufirmade juhtimisele. Tema annab strateegilisi suuniseid BabAI skaleerimiseks ja uutele turgudele sisenemiseks.

BabAI ühendab tehnilise täpsuse, praktilise kogemuse ja strateegilise mõtlemise. Me ei arenda lihtsalt uut droonitehnoloogiat – me loome skaleeritavat ja innovaatilist lahendust, mis muudab õhuruumi turvalisemaks kogu maailmas.

Miks liitusite meie programmiga?

Meie tiim kolis spetsiaalselt Tartusse, et saada ligipääs teadus- ja eksperdikeskkonnale ning kasutada teaduspargi pakutavaid võimalusi oma projekti kiireks arendamiseks. Meil on võimalus saada mentorlust ja õppida juhtivatelt õppejõududelt, kes käsitlevad startup-ettevõtluse eri aspekte. Meie eelnevalt koostatud tegevusplaan on läbinud ekspertide hinnangu ning saanud tiimi poolt heakskiidu elluviimiseks. Finantstugi aitab tagada, et plaan viiakse edukalt ellu.