Mardipäeval toimus juba neljandat korda Lõuna-Eesti toidukonverents, mis on Lõuna-Eesti väikeste ja keskmiste toidutootjate suurim kohtumispaik. Sel korral jagati konverentsil koroonakriisist saadud õppetunde
„Oleme jõudnud sinnamaani, et kui tahame midagi head, siis ei pea otsima poe riiulilt välismaist toitu, vaid saadaval on väga suures valikus väga head Eesti toitu!“ ütles EPKK juhataja Roomet Sõrmus oma tervituskõnes. |
Konverentsipäev oli täis põnevaid esinejaid, kes oma kogemusi jagama tulid. Peamine lahendus sellisel ajal, kui inimestega kontakti peab vältima, on erinevate E-platvormide loomine – nii piirkondlikud kui ka üle-eestilised. Ühe olulise asjaoluna toodi välja, et taolise kriisiga kõik natukene kallimad kaubad jäid seisma, kuna inimesed on alalhoidlikud – ostetakse vaid hädavajalikku, nt kartul, kaerahelbed, leivajahu. Ühe lahendusena sellisel ajal on kindlasti tootjate omavaheline koostöö.
Üheskoos tõdeti, et inimesed on muutunud julgemaks ning astuvad taludesse sisse. Päeva kokkuvõttev pildialbum on Flickr keskkonas.
Üle-eestilised e-platvormid – Eesti kohalike toidu- ja joogitootjate andmebaas ja Ehtsa talutoidu E-turg – kõiki huvilisi oodatakse liituma!
- Eesti toidu- ja joogitootjate andmebaas – kohaliktoit.maaturism.ee/
On valminud kohalike toidu- ja joogitootjate andmebaas, mille eesmärk on koondada kokku info kohaliku toidu ja joogi tootjatest ning talupoodidest üle Eesti. Lisaks talupoodidele võiks seal olla info ka regulaarsete kaubakohtumist kohta (Otse tootjalt tarbijale e OTT-id).
Veebiplatvormi näol ei ole tegemist e-poega, kuid andmebaasiga liituval toidu- või joogitootjal peab olema valmisolek ja toimiv lahendus oma toodangu turustamiseks, olgu selleks siis tootja enda e-pood, postipaki saatmise võimalus või kohapealne müük.
Oodatakse liituma – liitumine on TASUTA! Loe ka maaeluministeeriumi 02.11.2020 pressiteadet „Valmis toidu- ja joogitootjaid koondav üle-eestiline andmebaas“ |
- Talutoidu E-turg – www.taluliit.ee/talutoidu-e-turg/
Eestimaa Talupidajate Keskliidu eestvedamisel on valminud üle-eestiline talutoidu E-turg, kus iga talunik haldab oma tooteplatvormi ise. Tarbija saab veebilehel teha oma tellimuse ja maksta, misjärel iga tootja tellimuse, millega ta siis edasi tegutseb, et toode tarbijani jõuaks. Lisaks on veebiplatvormil loodud ka hulgimüügimoodul.
Hetkeseisuga on liitunud 50 tootjat kokku üle 360 tootega.
Piirkondade ja ettevõtete näited, kuidas koroonakriisi ajal ellu jäädi:
- Lõuna-Eesti Taluturg, mis vahetult enne koroonakriisi algust avas Tallinnas Väike-Järvel oma esinduspoe koos söögikohaga, sai märtsi lõpus valmis E-poe, millega alles praegu saab rahul olla. Kuna taluturu valik on väga suur (üle 1000 toote), siis E-poe tegemine oli väga töömahukas. Lõuna-Eesti Taluturg sai selle aasta augustis juba 10 aastaseks.
www.taluturg.ee/
- Mulgi Väiketootjate Liit sai vahetult enne koroonakriisi valmis Mulgi toodete riiulitega, mis plaaniti esialgu 14 poodi paigutada, kuid jõuti vaid kolme poodi. Lahendusena nähti samuti E-poodi, mis valmis aprilli lõpuks. Maikuu lõppu plaanitud Mulgi Söögi Vestival lahendati virtuaalse sündmusega – I ilmavõrgu laat, kus iga tootja läbi veebi oma tooteid tutvustas. Festival on veebis kogunud praeguseks ligikaudu 20 000 vaatamist!!!
www.mulk.ee
- Leib Resto, mis tegutseb Tallinnas, alustas koroona ajal talutoodete vahendamisega talust koju. Eesmärk on pakkuda kvaliteetset toidukorvi, et ta saaks kõik tooted koju kätte ning toidupoodi minema ei peaks. Toodete valik on pigem kitsas, et kliendil oleks lihtsam valida ja vahendajal lihtsam tooteid tarnida.
FB-s Talust koju
- Eesti Veinitee eestvedaja Tiina Kuuler, kes on Valgejõe Veinivilla perenaine, tuli koroona ajal välja uudse tootega – virtuaalne veinidegustatsioon.
www.veinitee.ee
- Nopri talu alustas kriisi ajal toodete oma toodete kojukandega ning teeb hetkel tööd selles suunas, et riigi abil tuleks turule isotermilased pakiautomaadid, mis on sobilikud toidu jaoks.Nopri talu 2020.a märksõnad on: 70 erinevat toodet; Eesti puhtaim piim; kojukanne – sinu iganädalane piimaring, juustumahu kasv – gilljuustuhullus.
www.nopri.ee
- Oma koroonakogemust jagas ka Urpo Reinthal, kes on cateringi ettevõtte Ylicool juht. Pärast cateringi pakkumiste äraütlemist hakkas pakkuma tarbijatele gurmeepakke – toitu, mida inimene tavaliselt oma kodus ei valmista, nt suitsuliha, pardirind jms.
www.ylicool.ee/eripakkumised
- Fotografiska peakokk Peeter Pihel rääkis jätkusuutlikkust toidu pakkumisest – lehest juureni, peast sabani. Olulised küsimused on: kust toit tuleb? Kuidas toit on kasvatatud? Kuidas on toit pakitud? (kilesse pakendatud tooteid ei aktsepteeri) Kuidas vältida toidujääke?
- Andre talu rääkis oma juustutootmise loo ning kevadel päästis neid 1. aprilli sooduskampaania.
FB-s: Andre Farm
Konverentsi korralduses löid kaasa erinevate toiduvõrgustike eestvedajad üle Lõuna-Eesti, sh Jõgevamaa Koostöökoda, Põlvamaa Arenduskeskus, Tartu Teaduspark, EMÜ Polli Teadmistepõhiste tervise- ja loodustoodete kompetentsikeskus, Tartumaa Arendusselts, TÜ Taluturg, Valgamaa Arenguagentuur, MTÜ Sangaste Rukkiküla, Võrumaa Talupidajate Liit/ Uma Mekk, MTÜ Seto Küük, Eesti Maaturismi Assotsiatsioon, MTÜ Sibulatee ja MTÜ Mulgi Väiketootjate Liit.
Originaal artikkle Maaeluvõrgustiku kodulehel.