Milline on Eesti liikuvuse ja logistika tulevik?

Meil on hea meel teatada, et meie liikuvuse ja logistika kiirendi eelprogramm koos Baltic Innovation Agency‘ga on täies hoos ning programmi on pääsenud 12 valdkonna innovaatilist iduettevõtet!

Järgmiste nädalate jooksul töötavad need paljulubavad ettevõtted oma ideede lihvimise, tööstuse väljakutsete lahendamise ja kasvu kiirendamise kallal. Selles blogipostituses tutvustame lähemalt 5 neist inspireerivatest ettevõtetest, et tutvustada seda, kuidas nad liikuvuse ja logistika tulevikku kujundavad. 

MTÜ Ungrukivi Selts

MTÜ Ungrukivi Selts on käivitanud Hiiumaal keskkonnasõbraliku elektrijalgrataste rendivõrgustiku. Ettevõte arendab ideed aina edasi sihiga tagada roheenergia maksimaalne salvestamine ja kasutamine. Seda ka muuhulgas süsinikneutraalseks nõudepõhiseks transpordiks. Nad soovivad vähendada CO2 heitkoguseid, pakkudes tervislikku ja keskkonnasõbralikku alternatiivi: jalgrattasõit. Lisaks saab kogutud süsinikukrediiti kasutada nõudepõhise transpordi eest tasumiseks. Liikuvuse ja logistika kiirendi just selle teenuse arendamisele kaasa aitabki. MTÜ Ungrukivi Selts soovib eelprogrammis läbi viia nõudepõhise ühistranspordi pilootprojekti Hiiumaal. 

Cenzor 

Cenzor arendab tehnoloogiat, mis võimaldab pakkuda tõstukitele ja muudele läbipääsusüsteemidele, nagu tõkkepuud ja väravad, ennetavat hooldust. Praegu tehakse hooldusi kindlate ajaintervallide järgi (näiteks iga 3, 6 või 12 kuu tagant), kuid Cenzori tehnoloogia võimaldab jälgida seadmete töökoormust reaalajas ja planeerida hooldused vastavalt tegelikule vajadusele. Tootjate nõuded näevad ette, et hooldused peavad toimuma kas kindla ajavahemiku või töötsüklite järgi, olenevalt sellest, kumb varem täitub.

Cenzor nägi vajadust selle tehnoloogia järele oma kogemustest tõstukite hoolduse valdkonnas. Ettevõte tuvastas, et sektor on jäänud tehnoloogia arenguga sammu pidamata ning näeb võimalust muuta protsessid efektiivsemaks, tööohutus paremaks ja hooldustööd keskkonnasõbralikumaks.

Ettevõte liitus programmiga, et luua sidemeid teiste idufirmadega, viia ellu planeeritud arendustegevusi, saada uusi teadmisi koolitustelt ja mentoritelt ning täiustada oma ärimudelit ja esinemisoskusi.

Skycorp 

SKYCORP Technologies arendab ja toodab vesinik droone esmareageerijate elupäästva töö abivahendiks ja kriitilise taristu paremaks seiramiseks.

Skycorp alustas otse kliendi vajadusest kui nende poole pöörduti päringuga, et oleks vaja lennu aegasid üle ühe tunni, mitte 20 minuti kaupa. Paraku eksisteerivat lahendust ei leitud, aga kuna lennuaeg käis kõigil probleemina läbi, siis mõtlesid nad, et “how hard can it be?”. Nüüdseks on Skycorp oleme väga hea “lendava telefoni”, kuid nüüd on vaja ka sinna digitaalne osa juurde saada, et tulevikus ei peaks ükski ametnik tunde autos istuma ja ummikuid toitma selleks, et vajalik pilt PRIA raporti jaoks teha. Eelprogrammiga soovivad nad valida välja kõige suurema skaleeruva mõjuga kasutusjuhu ning mõõdikud, mida põhiprogrammis juba tõestama saaks asuda. Tulevikus, on selleks ehitusjärelevalve, päikesepargi hooldus, metsaseire, looduskaitse, põllumajandus või kahjude varajane tuvastamine – kõik oleks teostatav ühelt lendavalt platvormilt ilma füüsilisi väljasõite tegemata.

EATB4

EatB4 aitab päästa toitu, luues andmevahetusplatvormi, mis võimaldab päästetud toidul jõuda abivajajateni kiiremini, väiksemate kuludega ja suuremates kogustes. Meeskond alustas seda sotsiaalset ettevõtmist missioonitundest, soovides lisaks toidu päästmisele parandada ja lihtsustada protsesse, mis tuginevad vabatahtlikele ressurssidele. Ettevõte otsis oma praeguses arengufaasis kiirendit, mis keskenduks just rohetehnoloogia ja logistikavaldkonnale. Kuna esimene klient on juba leitud ja lahendus nende abil edukalt valideeritud, keskendub meeskond nüüd järgmiste klientide ärivajaduste analüüsile. Selle põhjal töötatakse välja plaan, mis muudab platvormi kasulikuks kogu Eesti jaekaubandussektorile ja teistele osapooltele, aidates seeläbi oluliselt suurendada päästetava toidu hulka Eestis.

Concatena 

Concatena loob nutikaid liikuvuslahendusi, mis aitavad liikumisraskustega inimestel vabalt liikuda suurtes siseruumides, kasutades autonoomseid assistente, mis on varustatud sensorite ja kaameratega. Luis, Concatena tegevjuht, ütleb: „Nähes, kui keeruline on liikumisraskustega inimestel, eriti vanemas eas, igapäevaselt liikuda, tahtsin luua midagi, mis aitaks neil iseseisvuse tagasi saada.” Kiirendi on hea võimalus täiustada ettevõtte turupositsiooni, ehitada tugev MVP (miinimumelujõuline toode) ja kujundada töötav äristrateegia. Nad soovivad paika panna eduka ärimudeli, saada professionaalsete mentorite heakskiidu ja valmistuda tormijooksuks turul.