25.-26. maini toimus Tartus SPARK Demo keskuses rahvusvaheline innovatsioonivõistlus ActInSpace. Innovatsioonivõistlus toimus samaaegselt 35 riigis ja 73 linnas, kus osales üle 3000 ettevõtliku inimese, kes 24h jooksul mõtlesid välja kosmoses testitud tehnoloogiatele või kogutud andmetele uusi igapävaseid rakendusi. ActInSpace Eesti võitjaks kuulutati SpaceTree, kelle loodud rakendus kasutab satelliitidelt pärit kaugseireandmeid efektiivseks metsa monitoorimiseks.
ActInSpace 24 tunni ajurünnakul osalejad tulid kokku reede õhtul, et mõelda välja uusi ärimudeleid Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) ja Prantsusmaa Kosmoseagentuuri (CNES) ning rahvusvaheliste suurettevõtete nagu Airbus poolt välja pakutud 83. põnevale väljakutsele, mille intellektuaalset omandit on meeskondadel tõsisema äriplaani olemasolul võimalus tasuta kasutada. Kõik 5 meeskonda töötasid intensiivselt kuni laupäeva õhtuni. Nende esitlusi hinnati tehnoloogiate rakendamise, ärimudeli tugevuse ning innovatiivsuse ja eeldatava kasuteguri põhjal.
Kosmose innovatsioon Eesti moodi
Tartu Teaduspargi juhatuse liikme ja Euroopa kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori (ESA BIC Estonia) juhi Andrus Kurvitsa sõnul on, “kosmosetehnoloogiad kõigile kättesaadavad ning kasutuses meie igapäevaelus. Näiteks kasutab Google Maps rakendust iga kuu üle 1 miljardi inimese ning see on saanud võimalikuks tänu kosmose jaoks arendatud GPS tehnoloogiale.“
Üritust korraldas Tartu Teaduspark ning uutele ja innovatiivsetele lahendustele kosmosetehnoloogia valdkonnas näitasid toetust CGI EESTI AS, Robotex , Farnell, A. Le Coq, ESA BIC Estonia ja BalticSatApps projekt. Airbus’i väljakutse põhjal töötas “Y-XPLR-X”välja visiooni, kuidas peaks inimkond käituma täna, et tagada inimkonna säilimine ka juhul kui maad peaks tabama asteroid. Hoolimata teema tõsidusest võitsid Henri Liiva and Gudrun Vene kõige lõbusama meeskonna auhinna.
Robotex’I esindaja Kristel Mõistus andis üle kaks Kuldset Piletit sügisel toimuvale festivalile. “AirDrone”, kelle tooteks on lisaseade, mida on droonile lihtne paigaldada ning, mis õhupalli abil tõstab droonide õhus olemise aega 20 kordselt. Samuti võitsid nad tiitli ‘Publiku lemmik’, mis selgitati välja sotsiaalmeedia abil. Tarvo Metspalu ja Silvar Muru lubasid toodet edasi arendada, kuna esmane tagasiside drooni kasutajate kogukonnast ja professionaalidelt oli väga innustav.
“Medilyze” tiimi kolm liiget, Madis Sein, Andres Ehrenpreis ja Mark Laane töötasid välja täpsetel sensoritel ja kiirel tagasisidel töötava tervise jälgimise süsteemi, mis võimaldab säästa rasketes tingimustes töötavate inimeste elusid. Mõlema meeskonna edasine eesmärk on Robotexil esitleda töötavat prototüüpi.
Tartus jõudis lahenduseni ka üks teenus, mille nimel on PhD, Dr. Habil. Biol. Arved Vain ja PhD Jaak Gross teinud tööd viimasel pool sajandit. “Health&Space”pakkus välja lahenduse, kuidas muuta astronautide aga ka tavainimeste taastusraviprotsess tõenduspõhiseks ja objektiivseks. Ärimudelini viisid idee Marie Jaksman ja Nigul Ilves. Rahvusvahelised korraldajad kinnitasid, et Vain ning Gross on seni vanimad ActInSpace’l osalejad. Oma vitaalsusega olid nad suureks eeskujuks teistele osalejatele. Neile anti üle Euroopa Kosmose Agentuuri Eesti äriinkubaatori (ESA BIC Estonia) auhind, mis aitab neil valmistuda kandideerimiseks ESA BIC Estonia järgmises taotlusvoorus, mille tähtaeg on 7. November 2018.
Võitjaks kuulutati “SpaceTree”, Eesti-Läti segatiim, kes 2 nädalat varem töötas Garage48 Space Tech Riga Challangel välja esmase kontseptsiooni ja toote, valideeris sel nädalavahetusel oma ärimudelit, parendas masinõppe tarkvara ning sidus selle ära Sentinel-1 satelliidi andmebaasiga. Tiimi esindajaid ootab ees reis 27. juulil Toulouse Prantsusmaal esindama Eestit rahvusvahelises finaalis.
Fotode autor on Tjorven Siiboja.
Kontakt Tartu Teaduspargis:
Sven Lilla
Euroopa kosmoseagentuuri Eesti inkubaatori projektijuht
SA Tartu Teaduspargi äriarendusteenuste koordinaator
mobiil:+372 5345 4149
e-mail: sven@teaduspark.ee