Nädalavahetusel toimus Tartus maailma suurim rahvusvaheline arendusnädalavahetus

Space Apps Challenge on maailma suurim arendusnädalavahetus, mis toimub üheaegselt umbes 200 linnas üle maailma. Eestis toimus üritus teist korda ja osalejateks olid nii Eesti kui välistudengid 17 erinevast riigist. Seekord oli lisaks NASA-le (National Aeronautics and Space Administration) partneriks ka Euroopa Kosmoseagentuur (ESA) ning osalejad kasutasid mõlema agentuuri andmeid probleemide lahendamiseks.

Häkatonil osales 50 inimest, kes moodustasid 8 meeskonda. Tiimid arendasid reede õhtust kuni pühapäeva õhtuni erinevaid rakendusi kasutades ESA ja NASA kaugseire avaandmeid. Võitja valimisel hinnati idee loovust, teostatavust, mõju, olulisust ühiskonnas ja lahendust tutvustavat ettekannet. 

Space Apps Challenge arendusnädalavahetuse võitis meeskond SpaceBeavers rakendusega Floody. Rakenduse eesmärgiks on luua täpsemad üleujutuste riski hindamise kaardid, mida saaksid kasutada nii tavainimesed endale maja või maa ostuks sobivat kohta otsides kui ka kindlustusfirmad majade kindlustusriskide hindamiseks.

Teisele kohale jäi Cloudless, kes parandas olemasolevat ESA Sentineli pilvemaski algoritmi kasutades tehislikke närvivõrke. Kolmandaks tuli meeskond DLC, kes arendas ajalooliste maakatte muutuste tuvastamise andmestiku kasutades Google Earth Engine rakendust.

Kolm parimat meeskonda saavad võimaluse osaleda Tartu Teaduspargi kaugseire eel-inkubatsiooni programmis Baltic Sat Apps. Programmi saavad kandideerida ka teised kaugseire andmeid kasutavad tiimid kuni 24. novembrini. Kaks parimat ideed saadetakse NASA-le ja nad võistlevad võimaluse nimel külastada Kennedy kosmosekeskust.

Võrreldes teiste Eestis toimuvate häkatonidega on Space Apps Challenge teadusmahukam ja ühiskondlike probleemide lahendamisele suunatud. Seetõttu ei olnud arendatud rakendused ainult ärile suunatud, vaid oli ka laiema ühiskondliku kasuga rakendusi nagu näiteks meeskond DOG ookeanide prügilaikude tuvastamise rakendus.

„Häkatonil osalenud kaheksa väga tugeva tiimi väljatöötatud ideed demonstreerisid satelliidiandmete praktilist kasu ühiskonnale ja andmete ristkasutuse võimalikkust,“ ütles CGI Eesti kosmose ja kaugseire valdkonna juht Martin Jüssi, kes osales NASA Space Apps Challenge’il teist aastat järjest tiimide mentorina. Ta lisas, et innovatsioon kosmosevaldkonnas saab toimuda ainult erinevate vaatenurkade põimumisel.

„Häkatonide raames kohtunud kaugseire meeskonnad on Tartu teaduspargi jaoks väga põnevad. Otsime ettevõtlikke meeskondi, keda saame aidata idee edasiarendamiseks vajalike mentorite ja koolitustega, et valmistada neid ette ESA inkubaatorisse kandideerimiseks. Sel aastal on kandideerimise tähtaeg 7. november, järgmine voor järgmise aasta kevadel,” täiendas ESA BIC Eesti juht ja Tartu teaduspargi juhatuse liige Andrus Kurvits.

Häkatoni peakorraldajaks oli TÜ Geograafia Osakond koos Tartu Teaduspargiga ning Tartu Observatoorium, Arvutiteaduse Instituut. Vabatahtlikena aitas üritusele kaasa EGEA-Tartu liikmed. Üritust toetasid Interreg Läänemere programmist rahastatud BalticSatApps projekt (http://balticsatapps.eu), CGI Eesti (https://www.cgi.ee/et), AS Datel (https://www.datel.ee/et).