Nutikate autode silmad ja virtuaalsed keemiakatsed – Tartu Teaduspark võttis vastu esimesed meeskonnad uude teaduspõhisesse inkubatsiooniprogrammi

Eile Baltikumi suurimal ärifestivalil sTARTUp Day toimunud S2B Launcpadi esimene vastuvõtupaneelvalis kuuest meeskonnast välja kaks suurima potentsiaaliga startup’i. Esimesed tiimid S2B Launchpadis on SPEL ja Futuclass. SPEL on Tartu Ülikooli fotoonika laborist välja kasvanud startup, kes arendab innovaatilist LiDAR-süsteemi sõidukitele. FutuClass loob hariduslikku virtuaalreaalsuse (VR) platvormi teaduskatsete jaoks. VR juhtpulte kasutades saab õpilane virtuaalmaailmas põnevaid teaduseksperimente teha ja õppida läbi tegemisprotsessi

Tiime hindasid võtme-mentorid Triin Kask, Ivo Remmelg, Pirko Konsa, Taavi Raidma ja Aleksander Tõnnissonning Tartu Teaduspargi juhatuse liige Andrus Kurvits. Samuti kuulusid hindamispaneeli teaduspõhiste ettevõtete äriinkubaatori toetajate esindajad – Tartu linna abilinnapea Raimond Tamm ja Tartu Ülikooli ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse juhataja Kristel Reim.

„Eestis on kümneid ülikoolidest välja kasvanud hargettevõtteid (spin-offe), kuid potentsiaali uute ettevõtete tekkimiseks on kordades rohkem. Ülikoolis on teostatud alusuuringud, sõnastatud tehnoloogiline kontseptsioon ning tehtud esmase katsed ehk on jõutud idee tõendamiseni,“ selgitas Tartu Teaduspargi inkubatsioonijuht Hanna-Liis Remmelg. „Turuvalmidus ja investorite huvi tekib samas alles siis, kui on olemas töötav prototüüp ning positiivne tagasiside turult. S2B Launchpadi programm on mõeldud selle protsessi kiirendamiseks ja riskide maandamiseks. Kogenud mentorite ja teaduspargi töötajate toel kaardistakse loodud lahenduse äriline potententsiaal ning võimalik turutühimik. Ootame S2B Launchpadi kandideerima tiime, kellel on nutikas ning skaleeruv osalise teostusega idee, mis  vajab täiendavat sisendit äriarenduses,“ täpsustas Remmelg.

„Tartu Teaduspargist on tuule tiibadesse saanud mitmed tehnoloogia- ja teadusmahukad ettevõtted nagu näiteks Click&Grow, Skeleton Technology, Sprayprinter. Alates 2017. aastast oleme eest vedanud kosmosetehnoloogiate ja -andmetega tegelevatele ettevõtete toetamist läbi Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori tegevuse (ESA BIC Estonia). Me oleme üks sTARTUp Tartu kogukonna eestvedajatest ja sTARTUp Day asutajatest.“ tõi esile Tartu Teaduspargi juhatuse liige Andrus Kurvits. „Meil on hea meel, et Eestile strateegiliselt olulise rolli täitmisel on meile toeks meie asutajad, Tartu linn ja Tartu Ülikool, ning meie head partnerid startup-kogukonnast, kes mentoritena on toeks inkubatsiooni vastu võetud ettevõtetele.“

„Iduettevõtluse lähenemisega vürtsitatud teadusmahukas ettevõtlus kätkeb väga suurt potentsiaali. Eesti teaduse kvaliteet on väga hea ja TÜ tulemused on maailma tasemel.“ tõi esile Startup Estonia Küberturvalisuse projektijuht Marily Hendrikson. „S2B launchpad pakub formaati, mis võimaldab teadust ja startup lähenemist efektiivselt ja sujuvalt kokku panna. Usume, et nii tekib uue kvaliteediga teadlastest ettevõtete asutajate põlvkond.“

S2B Launchpad on Tartu Teaduspargi poolt loodud 12+12 kuuline inkubatsiooniprogramm, kuhu saavad kandideerida tiimid/idufirmad, kellel on nutikas ning skaleeruv osalise teostusega idee, mida on võimalik testida klientide peal. Kõige olulisem on tiim ning nende motivatsioon kiirelt ja fokusseeritult liikuda ideest tooteni, edasi klientide ja investoriteni. Liituda saavad valitud tiimid, kes on saatnud jooksva kuu 15. kuupäevaks oma taotluse ning läbinud edukalt vastuvõtupaneeli.

Rohkem informatsiooni Tartu Teaduspargi veebilehelt: https://teaduspark.ee/inkubatsioon/s2b-launchpad/