Pearu Orusalu: „ProtoLabi tootearendused jõuavad tunniga maailma kuklapoolele!“

ProtoLab on Teaduspargi esimene spin-off ettevõte. Vestlesime ettevõtte kaasasutaja ning mehhaanikainseneri Pearu Orusaluga, et välja uurida, millega tegeletakse, kuidas on Teaduspark edukale ettevõtlusele kaasa aidanud ja kuhu soovitakse tulevikus jõuda.

Mis on ProtoLab?

ProtoLab on juhtiv inseneritöökoda, mis pakub juba üle 12 aasta prototüüpimis- ja väikese mahuga tootmisteenuseid ettevõtetele ja ettevõtlikele inimestele, kes soovivad oma tooteid kiiresti ja tõhusalt turule tuua. Tänu kaasaegsele tehnikale ja kogenud spetsialistidele on ProtoLab tõestanud end usaldusväärse partnerina ettevõtetele üle kogu maailma. ProtoLab on võimeline arendama kliendi algset ideed kuni seeriatootmiseni. Peamiseks töövaldkonnaks on peenmehaanika ja teadusaparatuuri arendamise insenerteenused ning plastmasside ja metallide CNC-masintöötlemine. Valmistatakse kõrgeimate kvaliteedinõuetega täppisdetaile nii Eestisse, Skandinaaviasse kui ka kaugemale. ProtoLab OÜ omab ISO 9001 kvaliteedijuhtimissüsteemi ning ISO 14001 keskkonnajuhtimissüsteemi sertifikaate.

Kuidas sai ProtoLab alguse ja kuidas on Teaduspark ettevõttele arengule kaasa aidanud? 

ProtoLab käivitati Tartu Teaduspargis Eesti-Läti programmi toel. Teaduspark hankis seadmed ja pingid, värbas ja koolitas nüüdseks oma ala spetsialistidest koosneva tiimi ning leidis esimesed kliendid. Hiljem ostis loodud ettevõte ProtoLab Tartu Teaduspargilt seadmed välja ja tegutseb aastast 2015 iseseisva ettevõttena, rentides Teaduspargilt tootmisruume Ränilinnaku kompleksis. Meeskond kasvab iga aastaga ning kliente tuleb juurde kaugematest ja lähematest riikidest. Kõige selle kõrval aga ei ole unustatud ka Teaduspargi asukaid. ProtoLabi kaasasutaja Pearu Orusalu usub, et majasisene töö pargis (hellitusnimi Teaduspargile) on edu ja heade suhete võti. Ta ootab alati kõiki oma väiksemate ja suuremate muredega uksele koputama. 

Millised on ProtoLabi eelised?

Klientide seas on korduvalt välja toodud ProtoLab’i suurim eelis – personaalne ja kiire probleemide e. tulekahjude lahendamise oskus. Ei ole harvad juhused, kus meeskond piiriüleses koostöös istub lennukile ning veedab mõned nädalad töötades võõrsilt, edastades vajaliku info Eesti inseneridele, kes korraldavad juba vajaminevate detailide tootmist. Tänu oma globaalsele vaatenurgale on Protolab võimeline koostööd tegema partneritega erinevatest piirkondadest ja kultuuridest, tuues kaasa erinevaid perspektiive ja ekspertteadmisi igale projektile. Lisaks suudetakse navigeerida erinevates regulatiivsetes keskkondades ja aidata ettevõtetel avastada uusi turge välismaal. See on eriti oluline tänapäeva globaliseeruvas majanduses, kus ettevõtted peavad suutma kiiresti kohaneda muutuvate oludega ja kasutama uusi võimalusi niipea, kui need tekivad. Töökoda on varustatud viimase peal masinapargi ja tarkvaraga, mis võimaldab pakkuda kvaliteetseid tulemusi kiiresti ja kulutõhusalt. Eelmainitu on võimaldanud ProtoLabil end tõestada rahvusvahelises inseneride valdkonnas olulise mängijana.

Kaasasutaja Pearu Orusalu sõnul ollakse valmis vastu võtma ka väiksemaid tellimusi juba samaks päevaks tänu oma 3D printerite pargile, olgu selleks siis purunenud batuudijupp või kohvimasina käpp. Selle kõrvalt töötavad samaaegselt suured pingid klientide seeriatellimuste kallal.

Kuidas on ProtoLab aja jooksul muutunud?

ProtoLabist on saanud aja jooksul iseseisev ettevõte. Suurenenud on nii tööde mahud kui ka klientide arv. Kui esimene särav toode oli ESTCube tudengisatelliit, siis aastate jooksul on tehtud juppe nii Boeing’ile,  kui erinevatele driftiautodele. Pearu Orusalu sõnul ongi just need erilised tööd need, mis sära silmas ja masinad töös hoiavad. ProtoLab on olnud kasvulavaks paljudele noortele, kes peale kooli lõpetamist tööturule siseneda soovivad, s.t. nad saanud esimesed praktilised oskused ning kogemused. Pearu sõnul on just noored need, kes tulevad värskete mõtetega ning toovad alati meeskonda midagi juurde. Kuigi omanike tuumikmeeskond, kes ka ise igapäevaselt ettevõttes tööpostil on, on jäänud läbi aastate samaks, siis paljud noored on Tartust tuule tiibadesse saanud just tänu ProtoLabile.

Kuhu tahab ProtoLabi tiim jõuda 5 või ka 10 aasta pärast?

ProtoLabi kontoris ja tootmisruumides toob iga päev midagi uut ja üllatavat, seega on Pearu sõnul raske öelda, kus võiks olla ProtoLabi meeskond mõne aasta pärast. Vaimusilmas nähakse kindlasti suuremaid ruume ning masinaparki, kuid eks kõige tähtsam ole ikka, et oleks põnevaid töid ja projekte. Pearu loodab, et on endiselt olemas tugev ja kompetentne meeskond, kellega on lausa lust teha nii suuremaid kui väiksemaid töid armsasse Teadusparki, kodusesse Eestisse ja ka maade ja merede taha. 

Kas oleks võimalik näha näiteid huvitavamatest tehtud töödest?

ProtoLabi üks laialdasemalt tuntuimaid töid on tudengi­satelliit ESTCube-1. Tellitud töö üks tingimusi oli, et seal ei oleks ühtegi keevitust .

ProtoLab 5-teljelise freespingi meistritöö (ühest monoliitsest toorme tükist välja freesitud detail). SpaceX kanderakett Falcon 9 viis Maa orbiidile Euroopa Kosmoseagentuuri satelliidi ESEO, mille kaamerasüsteemi ehitasid Eesti üliõpilased – detailid valmisid koostöös ProtoLab’iga.