Rohekiirendi aitab mitmel Eesti ettevõttel keskkonda säästa

Me kõik teeme iga päev valikuid, mis mõjutavad loodust rohkem, kui me arvata oskame – valik, mida me sööme, kuidas täpsemalt taimi kasvatame või isegi millist mulda me kasutame oma aias istutades taimi. Keskkonnast hoolivaid valikuid teevad ka ettevõtted, et meie kõigi jaoks oleks valikute tegemine keskkonnasäästlik. Kolm keskkonda säästvat ettevõtet osalevad Mets, muld ja elurikkus rohekiirendis: Mati Foods, Gens ja Alleverde.

 

Mati Foods –  lihaanaloogid, mis ei tee järeleandmisi maitse ega tekstuuri osas

Mati Foods on innovaatiline toidutehnoloogia iduettevõte, kus arendatakse seeneniidistikust tervislikke, jätkusuutlikke ja maitsvaid lihaanalooge. Paljud inimesed tahavad süüa tervislikumalt ja keskkonnasõbralikumalt, kuid ei soovi teha järeleandmisi maitse või tekstuuri osas. Mati Foods ühildab need eesmärgid, sest nende tooted on loodusliku päritoluga, sisaldades kõiki asendamatuid aminohappeid, kuid samas ei sisalda lihaanaloogid kolesterooli ega antibiootikumijääke. Seeneniidistikust valmistatud lihaasendajatel on kõrge valgusisaldus ning valk on hästi omastatav. Mati kanaloog valiti ka 2024. aasta parimaks taimseks tooteks Eesti turul.

Tänu Rohekiirendile arvutas Mati Foods ka oma toodete eluea kasvuhoonegaaside heitkogused. Tuleb välja, et võrreldes kanalihaga on Mati kanaloogi heitmed tervelt kaks korda väiksemad. Süvaanalüüsiga avastati ka kitsaskohad seoses valmistoodete transpordiga. Ettevõte töötab selle nimel, et selles valdkonnas nüüd oma tõhusust tõsta.

 

Gens – viljakad põllud, mis on kooskõlas looduse põhimõtetega

Põllumehed seisavad silmitsi üha keerulisemate väljakutsetega: mulla kurnatus, äärmuslikud ilmastikuolud ja suur sõltuvus välistest sisenditest. Gens on ettevõte, kes aitab põllumeestel taastada oma maad ja tootmissüsteeme, pakkudes tööriistu ja teadmisi, kuidas tegutseda nii, et olla looduse põhimõtetega kooskõlas. Gensi abiga luuakse viljakad ja terved põllud, tänu millele saavad põllumehed suurendada oma kasumlikkust ja kindlustada seda, et põlluharimine on võimalik ka tulevikus.

Rohekiirendi abil arendab Gens esimest bioreaktori prototüüpi, mis võimaldab põlluharijatel oma farmis ise bioväetisi toota. See aitab vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid, langetada kulusid ning samuti parandaks see mulla tervist. Gens pakub tuge, et põllumehed saaksid liikuda järk-järgult regenereeriva põllumajanduse suunas. Praegu testitakse esimest bioreaktori prototüüpi koos grupi farmeritega. Koostöö põllumeestega on toodete funktsionaalsuse ja kasutuskogemuse parandamiseks võtmetähtsusega, sest ainult nii on võimalik tagada bioväetise tootmise kasumlikkus, skaleeritavus ning ettevõtmise probleemivaba toimimine.

 

Alleverde – kasvumuld, mis ei koorma loodust

Alleverde toodab turbavabasid kasvumuldasid, mis on rikastatud kasulike mikroorganismidega ja toetavad taimede loomulikku kasvu. Nende külvi- ja istutussegud põhinevad kiiresti kasvaval kohalikul biomassil ning pakuvad keskkonnasõbralikku alternatiivi turbale, mille kaevandamine kahjustab Eesti rabasid ja elurikkust. Selleks, et kliendid harjuksid Alleverde uuenduslike toodetega ja saavutaksid parimaid tulemusi, pakutakse igale kasutajale ka personaalset tehnilist nõustamist.

Rohekiirendisse kuulumine on andnud Alleverdele võimaluse oma tooteid arendada ja tootmismaterjale testida. Lisaks on mentorite ja koolitajate abi aidanud neil oma tegevusi fookuses hoida ja arenguid kiirendada.

Alleverde eesmärk on arendada keskkonnasõbralikke, kohalikust kiiresti taastuvast biomassist 100% ilma turbata mullasegusid. Ka Eestile on kasulik väärindada nutikalt tootmisprotsesside ülejääke enne kui need muutuvad jäätmeteks. See kõik aitab vähendada survet turba kaevandamisele, aidates säilitada rabade ökosüsteemi. Alleverde otsib lahendusi erinevate jääkmaterjalide väärindamiseks kasvumulla koostisosana. Näiteks uuritakse ka võimalust kasutada kasvumullas pilliroogu, sest see aitaks ühtlasi järvedes vähendada toitainete koormust ja takistada kaldaalade kinnikasvamist. Fookuses on kogukondlik mõtteviis, et inimesed ei peaks plastikkotis kasvumulda ilmtingimata poest ostma, vaid julgeksid seda ka ise valmistada, kasutades kohalikke looduslikke vahendeid.

 


Mets, muld, elurikkus ja maakasutus rohekiirendi on juhitud BIA, Sparkup Tartu Teaduspargi ja Eesti Maaülikooli poolt. Kiirendit toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Kliimaministeerium.