S2B Launchpad inkubaatori ettevõtted kaasasid esimesel aastal enam kui 8 miljonit eurot

Eesti ainus teadus- ja tehnoloogiamahukate ettevõtete inkubaator tähistab esimest sünnipäeva. Täpselt aasta tagasi avas Tartu Teaduspark Baltikumi suurima ärifestivali sTARTUp Day raames S2B Launchpad inkubaatori, et viia uuele tasemele teadus- ja tehnoloogiamahukate ettevõtete toetamine. S2B Launchpadi võeti esimesel tegutsemisaastal vastu viis tiimi – Futuclass, Lightcode Photonics, GScan, Workspace.io ja Blueray. Hoolimata pandeemiast on ettevõtted kokku kaasanud üle kaheksa miljoni euro.

Tartu Teaduspark on 28 aastat toetanud Tartu Ülikoolist ja Eesti Maaülikoolist välja kasvanud ettevõtteid nii labori- ja kontoripindadega kui ka läbi oma võrgustiku klientide ja investorite leidmisega.S2B Launchpad’i  eesmärk on viia teadus- ja tehnoloogiamahukate äriprojektide toetamine uuele tasemele. Äriinkubaatori fookuses on alustavate teadusmahukate iduettevõtete äriprotsesside arendamine praktikutest mentorite abil, et jõuda kiiremini esimeste kasutajate ja investoriteni. Tartu Teaduspargi, Tartu linna ja Tartu Ülikooli poolt loodud äriinkubaatorisse saavad kandideerida tiimid, kellel on nutikas ja skaleeruv äriidee ning motiveeritud ja pühendunud tiim

Haridusliku sisuga VR-mänge loov Futuclass kaasas nii raha kui värbas viis uut töötajat. Tartu Ülikooli Delta majas märtsis avatud S2B Work Space ühiskontorisis toimetav Futuclass on üks Eesti haridustehnoloogia iduettevõtete lipulaevadest. Nende tooted on müügil Steam platvormil ja peagi saavad Eesti koolid Innove toel tasuta kasutada nende loodud keemiateemalisi õpimooduleid.

Äsja toimunud Eesti Startup auhindade jagamisel mitmes kategoorias nomineeritud Lightcode Photonics on aastaga liikunud nullist sajani. LightCode Photonics, kes arendab läbimurdelist 3D kaamerate tehnoloogiat tegeleb aktiivselt tootearendusega ja värbab uusi töötajaid. Tiim võitis ActInSpace piirkondliku hackathoni ja esindavad Eestit veebruari alguses toimuval rahvusvahelises finaalis. 

GScani visioon on asendada turvaväravate röntgenkiirmasinad ohutuid müüonkiiri kasutavate seadmetega. Nad kaasasid 7,5 miljoni euro suuruse grandi, et ehitada valmis täismõõdus kosmilistkiirgust kasutav tomograaf nii piiril kui ka tollis autode ja merekonteinerite kontrollimiseks. See hämmastav teadlaste meeskond liikus ideest töötava prototüübini vähem kui aastaga.

Aasta lõpus liitunud BlueRay ja Workspace.io tegelevad aktiivselt tootearenduse ja suhtlevad esimeste potentsiaalsete klientidega. “Teadusmahuka ettevõtte turule jõudmine võtab aega mitmeid aastaid kauem kui traditsioonilistel ja IT ettevõtetel ning vajab kogukonnalt laiapõhjalist koostööd ja tuge.” ütles Tartu Teaduspargi juhatuse liige Andrus Kurvits. “Tehnoloogia arendamise kiirust saab tõsta vaid täiendavate rahaliste toetustega. S2B Launchpad keskendub äriprotsesside arendamisele mentorite toel, et leida teadus ja tehnoloogiasaavutustele jätkusuutlik ärimudel ja sobiv turunišš.”

Inkubaatori tegevuste toetamiseks ja laiendamiseks on Tartu Teaduspark pannud seljad kokku TalTech’i, Tartu Ülikooli ja Tehnopoliga. Startup Estonia poolt rahastatava unikaalse kiirendi pilootprogrammi Põhjanael teadmiste ning teadusparkide ja ülikoolide pikaajalise kogemuse põhjal luuakse pikaajaline koostöömudel, mis oleks aluseks ühise kiirendi loomisele.