Stardib unikaalne tervisetehnoloogia teaduskiirend

Tartu Ülikool, Tartu Teaduspark, TalTech ning teadus- ja ärilinnak Tehnopol tegid algust väikefondivalitseja SmartCapi tellitud tervisetehnoloogiaid ja -teenuseid arendava programmiga Tervise Teaduskiirendi. 

Eile Tartu Ülikoolis toimunud Teaduskiirendi avaüritus tegi algust ühe projekti suurima eesmärgi saavutamisega, milleks on kaardistada tervisetehnoloogiate valdkonna ökosüsteem, mõistmaks valdkonna vajadusi, kitsaskohti ja võimalusi. 

“Selle projekti raames plaanime kombineerida meie suurepärase startup ökosüsteemi, investorkogukonnad, teadusasutused ja riigi otsustajad,” kommenteeris algatuse olulisust Tartu Ülikooli Ettevõtlus- ja Innovatsioonikeskuse juht Kristel Reim. 

Koostöös selguvad kitsaskohad

COVID-19 pandeemia on viimase kahe aasta jooksul teinud selgeks, et tervisetehnoloogiate valdkonnas on arenemisruumi veel küll, seda nii kommunikatsioonis, diagnostikas, eri tehnoloogiate kombineerimises ja paljus muus. Ökosüsteemi uurimine aitab seega mõista, milliseid probleeme iduettevõtetele suunatud kiirendiprogramm kõige enam peaks lahendama, saades sisendit teiste seas haiglatelt, investoritelt, ülikoolidelt, klientidelt.

„Raske on alahinnata tervisetehnoloogiatele suunatud teaduskiirendi rolli Eesti startup ökosüsteemis. Tehnopol Startup Inkubaator toetab igal aastal ligi 100 alustava ettevõtte teekonda investorvalmiduseni ning hea meel on näha, et üha rohkem on nende seas ka teadusmahukaid tiime. Ootame kõiki tervisetehnoloogiatele keskenduvaid ülikoolide teadusmeeskondi ning valdkonna startuppe nii Eestist kui ka lähiriikidest juba 19. aprillil Tallinnas toimuvale ideepäevale, kus räägime valdkonna trendidest ning teaduskiirendi täpsemast sisust,“ ütles Tehnopol Startup Inkubaatori juht Kadri Tammai. 

Programm toob kokku kõige potentsiaalikamad

“Tervise Teaduskiirendi aitab viia kokku teadlased, väsimatud iduettevõtjad ning vilkad teaduspõhise äri- ja tootearenduse professionaalid. Kiirendi polegi siin võib-olla täielikult õige mõiste. Tegemist on unikaalse rätsepaülikonnaga – programmiga, kus süvenetakse varase faasi ideede sisulisse olemusse ning koostöös idee autoritega tekib võimalus välja töötada kõige veekindlam plaan, kuidas idee maailmatasemel toote või teenuseni viia,“ selgitas Tallinna Tehnikaülikooli kiirendi projektijuht Rainis Venta programmi olemust.  

Teaduskiirendi programmi eesmärk on äripotentsiaaliga teadussaavutuste tuvastamine ning nende kõrgemale tehnoloogia valmidustasemele viimine. Selleks saavad osalevad meeskonnad või iduettevõtted toetust summas 17 000 eurot. Samuti korraldatakse projektiperioodil nii Tallinnas kui Tartus üritusi, mis aitavad tuvastada meeskondi ja algatusi ülikoolidest ning arendada nende toodet või teenust. 

Tartu Teaduspargi juhatuse liige Andrus Kurvits kirjeldas, milliseid ettevõtteid programmi oodatakse: “Tervisetehnoloogiate alla sobivad nii e-tervise, biotehnoloogia, geneetika, kui tervise- ja ravimajanduse valdkonna suuri ja olulisi probleeme kõnetavad lahendused. Tervise Teaduskiirendi programmiga liitunud meeskonnad saavad praktilisi äriarenduse ja investorvalmidusega seotud teenuseid ja kohtumisi ning rahalist tuge prototüüpimisega seotud arendusplaani elluviimiseks.”