29.-31. jaanuaril toimus Baltikumi suurim ärifestival TARTUp Day, mida külastas 4400 inimest 60 riigist, kellest enam kui 300 olid startupid, 160 investorid, 300 ettevõtete juhtivtöötajad ja 158 esinejad .
Laval arutleti teaduspõhise ettevõtluse, idufirmade ja traditsiooniliste ettevõtete koostöö, biotehnoloogia, targa linna, turunduse ja töökultuuri teemadel. Kui eelmisel aastal oli laval astronaut, siis sel aastal tegi kõige inspireerivama ettekande kõige noorem ümber maailma purjetaja Laura Dekker. Tema julgus unistada suurelt ja sihikindel töö selle nimel viisid viisid ta 14. aastaselt 518 päeva kestnud reisile.
Tartu Teaduspark, kes vastutas terve ürituse programmi koostamise eest, tõi koostöös ESA BIC Estonia äriinkubaatoriga lavale ka kolm kosmosevisionääri. Frank Salzgeber on Euroopa Kosmoseagentuuri Kosmoseagentuuri tehnoloogiasiirde programmi juht – see tähendab, et ta juhib maailma suurimat kosmoseettevõtluse võrgustikku. Anna Talvi on Eestist pärit disainer, kes loob koostöös teadlastega riideid, mis toetavad ja aitavad Marsi koloniseerijatel rasketes tingimustes ellu jääda ja toime tulla. Rick Tumlinson on kosmose kauboi Ameerikast, kes julgustas unistama suurelt: “Kui eraisikutel on oma kosmoseprogramm, siis miks mitte edumeelsel riigil nagu Eesti!?”.
Kõige rohkem väliskülalisi tuli Lätist, sealhulgas ka 277 iduettevõtte seast sTARTUp Pitching võitjaks valitud Jeff App looja Toms Niparts. Naaberriikide vahelise koostöö kohta uurisime Delbi2 Eesti-Läti projekti raames tehtud intervjuudes TechChill ja sTARTUp Day korraldajatelt, Startup Wiseguys piiriülese kiirendi eestvedajatelt ning ärifestivalil osalenud Läti iduettevõtetelt. Peamiselt toodi välja, et kahe riigi vahel eksisteerib konkurents-koostöö mudel ehk siis me oleme küll konkurendid ja eesmärk on teha naabrist paremini aga vaadates globaalset pilti, siis me võitleme ühise eesmärgi nimel.
Lisaks lavaprogrammile toimusid praktilised seminarid (51), äriideede võistlused (10), võrgustumisele suunatud kõrvalküritused ja peod (kokku 21). Ettevõtlusfestivali üks eesmärke oli ühendada investoreid ja idufirmasid. Brella tutvumisrakenduses broneeriti rakenduse kaudu 2491 kohtumist. Lisaks oli festivalil hiiglaslik demoala, kus 85 ettevõtet ja idufirmat tutvustasid oma tooteid ja tehnoloogiaid.
Tartu Teaduspark oli demoalal väljas oma boksidega, kus tutvustas oma olulisemaid tegevusi. S2B Launchpad inkubatsiooniprogramm, mis toetab teaduspõhiseid ettevõtteid nende teel leida esimesed kliendid ja investorid, võttis vastu kaks ka esimest tiimi. ESA BIC Estonia äriinkubaatori tiimid KappZetta ja Hepta tutvustasid oma tegevusi demoalal ning sõlmisid kasulikke kontakte. Lisaks tutvustasid oma ettevõtmisi turvalist interneti ostude lahendust pakkuv Shipper ja lastele arendavaid mänge loov Alpa Kids, kes on Tartu Teaduspargi inkubatsiooniprogrammide vilistlased. S2B Work Space pop-up vabakontori modernselt kutsuvat keskkonda kasutas 300+ külastajat, kes lisaks seisulaudadele, mugavatele toolidele ja istumispallidele said nautida rohelust tänu Click&Grow nutiaedadele. Vabakontor avab püsivalt uksed TÜ Delta innovatsioonikeskuses aprilli alguses. Seal saab olema umbes 25 püsitöökohta alustavatele ettevõtetele ja vabakutselistele ning umbes 20-kohaline koostöötamiskeskus.
Täname kõiki osalejaid ning partnereid ja loodame kohtuda samas kohas ka järgmisel aastal – sTARTUp Day 2021 leiab aset 27.-29. jaanuar 2020! Ülisoodsad piletid on juba müügis.
sTARTUp Day ärifestival on ettevõtlusmaastiku tippsündmus, mida korraldavad MTÜ sTARTUpDay alt üheskoos üheksa erinevat organisatsiooni: Tartu Teaduspark, Tartu linn, Tartu Ülikool, Tartu Loomemajanduskeskus, Tartu Biotehnoloogia park, Tartu Ärinõuandla, .Contriber, Ole Rohkem ja eelmisel aastal liitus Swedbank, kes ürituse algusest peale olnud suurtoetaja. Eriti sooja tunde tekitas kõigis kaaskorraldajates pärast festivali lõppu saabunud tänusõnade laviin. Kiideti ürituse korralduse porfessionaalsust, head esinejate valikut, mõnusat keskkonda ja õhustikku ning häid võimalusi võrgustuda piirkonna parimate iduettevõtjatega, rahvusvaheliste investorite ja teiste startupi meelsete inimestega.