sTARTUp Day 2025 kui innovatsioonipesa – praeguste ja tulevikutegijate kohtumispaik

sTARTUp Day 2025, Baltimaade suurim ärifestival tõi taas kokku idufirmad, investorid, eksperdid ja julged mõtlejad. Festival toimus sel aastal juba üheksandat korda, leides aset 29.-31. jaanuaril. 

 

Festivali algus – Tartu täis võrgustumist ja inspiratsiooni

sTARTUp Day 2025 algas 29. jaanuaril üle 30 kõrvalüritusega. Investorite ja tippjuhtide päevalt kuni VIP vastuvõtuni oli Tartu täis töötubasid, ekskursioone ja võrgustumist. Investorite päev keskendus investeerimiskogemuste jagamisele ning paralleelselt toimus sTARTUp Day tippjuhtide päev, kus arutleti, kuidas andmed, tehnoloogia ja juhtimine kujundavad äri tulevikku.

Konverentsi põhiprogramm

30.–31. jaanuaril toimus festivali põhiprogramm, mis oli kahepäevane täisvõimsusel kogemus kõigile osalejatele. Sel aastal keskenduti peamiselt varajases etapis olevate startup’ide toetamisele. Täpsemalt keskendus sTARTUp Day lavaprogramm järgmistele teemadele: praktilised oskused, asutajate lood, turundus ja bränd, vaimne tervis, kaitse- ja julgeolek, süvatehnoloogia.

Konverentsi põhipäeva avas Eesti Vabariigi President Alar Karis, kes rõhutas, kui oluline on teaduse ja ettevõtluse ühendamine: „Kui tahame tehnoloogiasektoris konkureerida, vajame rohkem teaduspõhist innovatsiooni ja selle lõimimist ettevõtlusesse. Vajame tugevat tehnoloogiaalast juhtimiskompetentsi, mis suudaks ammutada ideid teadusasutustest üle maailma ning integreerida neid Euroopa väärtusahelatesse.’’

Sparkup Tartu Teaduspark festivali kaaskorraldajana oli oma boksiga demoalal loomulikult kohal, olles kui Sparkup Campus – linnak, kus kohtuvad süva-, kosmose-, tervise- ja rohetehnoloogia. Esindatud olid ESA BIC Estonia alal Right Step, Geolynx, Taara Robotics, Gridraven, Wayren, Tartu Observatoorium ja Space Estonia; Sparkup Inkubaatori alal paiknesid  Wemel Wood, Kodatek, Aerefy, DoseSage, Elnora AI, BabAI, Asvel ja Optonics.

Külastajatel oli võimalik pärast iduettevõtetega vestlemist Campuse alal püüda rahakambris kunstraha ja võita auhindu. Nagu igal aastal kombeks, ei puudunud ka pop-up ühistöötamise ala,  kus kõik töömesilased said sisse astuda ja rahulikult tööle asuda. Lisaks oli sel aastal vilistlaste ala, kus tutvustasid end Rohekiirendi  (GreenDice, ILUS Bike) ja ESA BIC Estonia  (KappaZeta, CrystalSpace) vilistlased.

Starlight laval astusid üles mitmed teaduspargi poolt hoogu saanud kõnelejad:

  • Ulrika Edvardsson, AstraZeneca BioVentureHubi vanemdirektor ja tegevjuht: „From Egosystem to Ecosystem: How Big Pharma is Opening Its Doors to Startups“ – võimalused kasvuks ning toeks AstraZeneca BioVentureHubi kaudu.

 

  • Donnie SC Lygonis, innovatsioonistrateeg ja ärimentor KTH Innovation Stockholmis: „What is Deep Tech? A Look Beyond the Buzzword“ – ettekanne selgitas Deep Tech ehk süvatehnoloogia olemust, selle väljakutseid ja potentsiaali üleilmsete probleemide lahendamisel.

 

  • Ted Elvhage, Expansion asutaja ja partner: „Rocket Science Isn’t Rocket Science Anymore“ – tehnoloogia areng muudab kosmose kättesaadavamaks, alandab kulusid ning avab uusi võimalusi innovatsiooniks ja globaalseteks lahendusteks. Loe täpsemalt

 

Lisaks viisid meie oma AI valdkonna juht Martin Rebane koos AI arendaja Ida Maria Orulaga  läbi seminari  lokaliseerimisest AI abil: kuidas rääkida oma klientide keelt.

Iga aasta jagatakse sTARTUp Day’l auhindu, mis annavad uutele tegijatele hoogu juurde. Sparkup Tartu Teaduspargi Sparkup Inkubaatori pitchingu võitjaks osutus Wemel Wood, kes pälvis 1000€ auhinna oma toote arendamiseks. Wemel Wood on innovaatiline idufirma, mis on esimene maailmas, kes asendab elektrilistes seinapistikutes ja lülitites plastikut termopuiduga. Nende eesmärk on, et aastaks 2040 oleks vähemalt pool kõigist seinapistikutest ja -lülititest valmistatud taastuvatest materjalidest nagu termopuit.

Rohekiirendi pitchingus parimaks tuli aga GreenDice, kes võitis samuti 1000€. GreenDice keskendub IT-seadmete jätkusuutlikule elutsüklile, pakkudes kasutatud arvutitele ja monitoridele uut elu. Nende missioon on vähendada elektroonikajäätmeid ning võimaldada inimestele üle maailma ligipääs kvaliteetsetele IT-vahenditele taskukohase kuutasu eest.

Kindlasti üks säravamaid ja meeldejäävamaid esinejaid selleaastasel sTARTUp Day Starlight laval oli Nordika, kes läheb ajalukku kui esimene drag queen sellel festivalil. Ta tõi mitmeid paralleele drag queenide ja startup’ide vahel — mõlemad nõuavad vastupidavust, endasse uskumist ja veidi enesepettust. Üks tema peamisi ärilisi tarkuseteri oli see, et edukaks saamiseks ei pea looma midagi täiesti uut: „Võta idee, mis juba töötab, lisa oma unikaalne lähenemine ja äkitselt ei ole see enam koopia, see on remiks.“ Kokku võttis ta oma esinemise ehk isegi tähtama mõttega: “Edu on lõbus — nii et ära unusta seda nautida.” Nordika ettekandest ja sellest, mida kõike võiksid startup’id veel drag queen’idelt õppida loe täpsemalt siit.

Tartu kui innovatsioonikeskus

sTARTUp Day 2025 oli taaskord inspireeriv ja sisukas, tuues kokku tehnoloogia, ettevõtluse ja teaduse tipud, et üheskoos luua tulevikku. Festival pakkus suurepärase võimaluse idufirmadele ja investoritele kohtumiseks ning uute ärivõimaluste loomiseks. sTARTUp Day 2025 oli tõestus sellest, et Eesti ja Tartu on endiselt tugevalt tehnoloogia ja innovatsiooni esirinnas.