Möödunud nädalal kohtusid Sparkup Tartu Teaduspark, Kliimaministeeriumi lennundusosakond, Eesti Lennuakadeemia ning Tartu linn. Tähelepanu all oli mehitamata lennundus, sest see on Sparkup Tartu Teaduspargi üheks fookusvaldkonnaks ning Tartu linn on koht, kus selle valdkonna lahendusi juba testitakse.
“Mehitamata lennunduse valdkond areneb kiiresti, kuigi reeglid lennunduses on karmid, puudub täna püsiv “liivakast”, kus oma ideid lihtsalt ja kiirelt valideerida. Selle jaoks oleme loonud Tartusse ZeroESTi kogukonna, et ettevõtetel oleks selline testimiskoht olemas. Eesti tugevus on selle väiksuses ja võrreldes mõne teise riigiga on meil võimalik mõne telefonikõne abil leida võimalus pilootprojektiks, mida kusagil mujal otsid mitu aastat,” selgitas Sparkup Tartu Teaduspargi juhatuse liige Pirko Konsa.
Teisest küljest on selline arenduskeskus hea koostöökoht riigile ja linnale, et leida vastused küsimustele – mida peaks reguleerima riik või kohalik omavalitsus? Kuhu on vaja luua ja disainida lennukoridore droonide tarbeks? Millised seiresüsteemid tuleks paigaldada? Kuidas linnakodanikke võimalikult vähe häirida?
Eesti Lennuakadeemia mehitamata lennunduse valdkonnajuht Maria Tamm lisas: “Testimisalade puhul on üheks kõige olulisemaks aspektiks paindlikkus – tarvis on luua mitmekesised testimistingimused, mis vastaksid erinevatele kasutusjuhtudele ja tehnoloogia valmidusastmetele.”
“Riik õigusruumi kujundajana on samuti huvitatud erinevatest praktilistest testidest, sest nende abil on võimalik tõsta linnakodanike ning õhuruumi kasutajate seas teadlikkust ja vältida ülereguleerimist. Sellised algatused nagu Eesti-Läti koostööprojekt „Smart Skies“ ehitusjärelevalve lihtsustamiseks koos Tartu Teaduspargi ja Tartu linnaga on hea praktiline näide. Sarnaseid projekte, kus testitakse droone reaalsetes teenuse olukordades, oleks vaja rohkem. Uute teadmiste põhjalt tekib parem arusaam, millist regulatsiooni on vaja või kuhu riik peaks rohkem panustama, et uute tehnoloogiate kasutuselevõttu võimaldada ja samas tagada ka ohutus,“ lisas Kliimamininisteeriumi lennundusosakonna juhataja Taivo Linnamägi.
Ühestki kohtumisest ei puudu ka tuur teaduspargi ettevõtete juures. Sel korral tutvustas enda droone ja tehnoloogiat Skycorp Technologies.