Teadlaste töö loob innovatsiooni talutootmises ja toiduainetööstuses

Teadlaste ja ettevõtjate koostööst sünnivad uued kõrge lisandväärtusega tooted ja teenused. Andre Farm sai mullu valmis tervisele kasuliku juustuga, mille sisse on pandud Eesti teadlaste avastatud ME-3 bakter. Teadlaste töö jõudmisega ka teistesse talutootmistesse ja toiduainetööstusesse püütakse toitu tagasi panna seda mitmekesisust, mis seal kunagi oli.

„Tervisetooted on tulevik,” põhjendas Andre Farmi perenaine Erika Pääbus, miks nad ütlesid 2019. aastal Tartu Ülikoolile oma jah-sõna, et arendada sooletiku tegevust toetava bakter ME-3 baasil uus toode, selle tulemusena sündis juust Andre Salute.

Teadlaste töö talutootmises ja toiduainetööstuses – juustu kolmas tulemine

Tartu Ülikooli ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse tehnoloogiasiirde juht Jane Luht selgitas, et ME-3 bakterile on juustufarmiga tehtav koostöö uus tulemine. Esimene katse lõppes 2000. aastate alguses Vana-Kuuste piimaühistu sulgemisega, teine katse Võru Juustuga sai läbi, kui selle ostis Valio Otsuse just Andre Farmiga koostööd teha tegid teadlased, kelle hinnangul oli farmi tingimused katsetamiseks ja tootmiseks väga head.

Kuna ME-3 mahendab juustu maitset, siis sobib see kokku näiteks kitsejuustuga mille maitse muutub seistes intensiivsemaks. Veel on tehtud katseid, et leida allergikutele sobivaid tooteid, kuid koostööni pole seni jõutud. Küll aga leiti praegugi piimatoodetes ja toidulisandina olemasolevale ME-3-le veel väljundeid – seda lisatakse Chocolala käsitööšokolaadi ja Balbiino jäätisesse.

Pajumäe tooted juba turul

BioCC OÜ, Tartu Ülikooli harg­ettevõtte RootBioMe OÜ ja Pajumäe talu koostööprojektis sündis aga eelmise aasta lõpus kiudainerikas maapirnijahuga kohupiim, mis jõudnud ka juba müügile. „Tegu oli põneva protsessiga. Kui me ise tegeleme tootearendusega, siis katsetame põnevaid maitseid. Nüüd andsid meile teavet eakad, kes sellisest tootest puudust tundsid ja Zoomi konverentsidel oma ideid jagasid,” sõnas Pajumäe talu peremees Viljar Veidenberg. Tänu koostööle saadi kontakt teadlastega, kel prebiootikumina toimiva maapirnijahu kujul lahendus tervisetoote jaoks olemas.

Nõu tuleb julgeda küsida

Varem said ettevõtted rakendusuuringuteks küsida toetust Archimedese meetmest NUTIKAS ja hiljem ka Riigi Tugiteenuste Keskusest, kuid need meetmed on suletud. 26. jaanuaril avas EAS aga uue, 23 miljoni euro suuruse rakendusuuringute programmi. Rahastusotsust ei ole veel tehtud, kuid programmi projektijuhi Kaupo Reede ütlust mööda oli huvi suur – eelnõustamisel käis 120 arendusprojekti „Eestis on väga häid teadusasutusi ja -ettevõtteid, kes saavad olla väiketalunikule hea partner ja on harjunud ettevõtjate heaks teadustööd tegema, seega ei jää asi teadlaste ja inseneride taha. Pigem on küsimus arendusidees ja äriplaanis, väiketaluniku jaoks muidugi rahas ka. Selleks ongi rakendusuuringute programm loodud, et ettevõtjaid aidata,” võttis ta kokku.

TÜ innovatsioonikeskuse tehnoloogia­siirde juht Jane Luht selgitas, et paljud pelgavad asjaajamist ja nii on nende töötajad olnud abiks, kui ettevõtjal plaan innovatsiooniosaku toetust taotleda. Tootearenduse kohta on nõu võimalik saada mujaltki. Ülikoolide ning teadus- ja arendusasutuste koostöövõrgustiku ADAPTER lehel on päringuvorm, kuhu Luht julgustab kirjutama. „Mul jääb üle vadakut, kas teil on mõni idee?” toob ta näite. Päring läheb laiali 17 koordinaatorile ülikoolides-arenduskeskustes. „Seega jääb ära nuputamine, kelle poole pöörduda. Sageli on lahendused olemas ja ADAPTER kiirtee vastuseni,” sõnas ta

Loe Postimehe artiklit täismahus siin: https://maaelu.postimees.ee/7209249/teadlaste-too-jouab-jarjest-enam-talutootjani

Andre Farm ja ADAPTER on Tartu Teaduspargi loodud SPARK Demo ettevõtus- ja ürituskeskuse partnerid. BioCC on Tartu Teaduspargi pikaaegne asukas ja hea koostööpartnerid.

SA Tartu Teaduspark on juba 28 aastat tehnoloogia- ja teadusmahuka ettevõtluse kodu. Tartu Teaduspargi kui innovatsiooni tugistruktuuri  missiooniks on teadus- ja tehnoloogiamahukate ettevõtete tekke, arendamise ning tegevuse toetamine, pakkudes infrastruktuuri- ja äriarendusteenust Tartu regioonis. Ränikvartali ärilinnaku 12000 ruutmeetril, tegutseb enam kui 70 edukat ettevõtet. S2B Launchpad inkubaator ja vabakontor on keskkond, kus tehnoloogiamahukat iduettevõtted saavad kogenud mentorite ja kogukonna toel kasvada rahvusvaheliselt edukateks ettevõteteks.

SPARK Demo on ettevõtluse tugistruktuur, mis on loodud 2016 aastal Tartu Teaduspargi eestvedamisel ja Tartu linna toetusel. Tartu kesklinnaruumis asuv demosaal koondab Lõuna-Eesti edukaimad tootmisettevõtted, eksportöörid, mainekujundajad, tööandjad, säravaimad alustajad ja ettevõtluse tugiorganisatsioonid. SPARK Demo soov on tuua erinevad osapooled kokku, et sütitada koostööd, uusi ideid ja luua uusi võimalusi, lahendusi. Kaasaegse esitlus ja videotehnikaga ruumis on võimalik korraldada nii veebi- kui ka hübriidüritusi. 2019 aastal toimus keskuses enam kui 100 üritust ja võõrustati pea 6000 külastajat.