Uued ärivõimalused tulevad kosmosest

Juba kolmandat korda toimub Eestis ActInSpace rahvusvaheline äriideede võistlus, sel korral koostöös Go2Space HUBs-iga. 13.-14. novembril lahendab ligi neljandik maailma riikidest veebis samaaegselt etteantud väljakutseid. 24-tunnise ajurünnaku eesmärk on leida kosmose jaoks väljaarendatud tehnoloogiatele ja satelliitide poolt kogutud andmetele uut rakendust ja väljundit äris. See on ettevõtmine, mille toel jõuavad inimesteni lähitulevikus “Kosmose marmelaad” ja veefiltrite tänapäevased versioonid ning veelgi mugavamad kaardirakendused.

ActInSpace toimus esimest korda Eestis 2016. aastal. Tookordne võitja, Airsplint, kasutas kosmose tingimuste jaoks loodud materjale, et muuta lahas kergemaks ning lihtsamini transporditavaks. 2018 aasta võitja SpaceTree loodud rakendus kasutab satelliitidelt pärit kaugseire andmeid efektiivseks metsa monitoorimiseks. Samuti nagu eelmised võitjad sõidab ActInSpace 2020 võidutiim Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti Äriinkubaatori (ESA BIC Estonia) toel rahvusvahelisele finaali Toulouse’is. 

Tartu Teaduspargi juhatuse liikme ja Euroopa kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori juhi Andrus Kurvitsa sõnul on ActInSpace äriideede võistlus platvorm kosmosega seotud ärivõimalustega tutvumiseks ja osalejatele hüppelauad edasiseks eduks.  „Kosmosetehnoloogiad tunduvad tavakodaniku jaoks esmapilgul kaugena. Meie senine kogemus näitab, et tegelikult on kosmose jaoks arendatud tehnoloogiate ja satelliitide poolt kogutavate andmete nutikal rakendamisel võimalik pakkuda äriliselt tasuvaid teenuseid ja tooteid. Teeme omalt poolt kõik, et viia Eesti startup ettevõtluse entusiastideni sõnum – kosmosetehnoloogia ei ole raketiteadus ja igale maapealsele probleemile on olemas kosmose lahendus,“ täiendas Kurvits.

Go2Space HUBs projekti eesmärk on toetada uute kosmosevaldkonna ettevõtete loomist ja kasvu ning investeerida olemasolevate kosmoseettevõtete kestlikuse tõstmisse. Selleks viiakse läbi koolitusi, ettevõtted osalevad kasvuprogrammides, arendatakse koostööd, lõimutakse kontaktvõrgustikku ja teostatakse tugitegevusi.

Teadus- ja ärilinnak Tehnopol, mis veab eest Go2Space HUBsi, lisas kosmosehäki auhinnafondi 6000 euro väärtuses mentortunde, mille toel aidatakse häkatonil arendatud ideedest vormida päris ettevõte. “Kosmos ise on kaugel, aga selle tarbeks arendatud tooted ja teenused on meile vägagi tuttavad. Heaks näiteks on kuulmist parandavad kõrva implantaadid, kehakuju järgivad voodimadratsid või hammastel pea nähtamatud breketid” sõnas Tehnopol Startup Inkubaatori juht Kadri Tammai. Tema sõnul on kosmosevaldkond praktilise innovatsiooni teerajaja ning seetõttu panustab ka Tehnopol kosmosevaldkonna arengusse aidates ettevõtteid nii ärimudeli kui ka tootearendusega.

Mida on võimalik 24 tunniga ära teha?

Korraldajate poolt on sel korral lahendamiseks välja pakutud mitmeid põnevaid väljakutseid, mida on meeskondadel tõsisema äriplaani elluviimiseks võimalus tasuta kasutada. Oma väljakutsed on esitanud Airbus, Euroopa kosmoseagentuur (ESA), Prantsusmaa kosmoseagentuur (CNES), Prantsuse Kaitseinnovatsiooni Agentuur (AID) ja kohalikud organisatsioonid. Näiteks oodatakse välja pakkuma tehnoloogiaid või teenuseid, millega saaks üles seada asunduse Kuul või lahendusi kuidas parandada GNSS satelliitide signaali tugevust siseruumides (ESA patent:  PCT/ EP2018/063660). Osalema oodatakse nii tehniliste oskustega kui ka üldiselt ettevõtlikke inimesi igast eluvaldkonnast.

Sel aastal toimub ActInSpace Eesti häkaton koostöös Go2Space HUBs-iga ning selle peakorraldajateks on Tartu Teaduspark koos teadus- ja ärilinnakuga Tehnopol ning toetajaks Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaator. Silmapaistvaid meeskondi ootavad auhinnad, võidumeeskond sõidab liikumispiirangute kaotamisel finaalvõistlusele Toulouse’i. Tehnopol Startup Inkubaator lisab auhinnafondi 6000 euro väärtuses praktilist mentornõu, oma valdkonna tipptegijatelt. 

ESA BIC Estonia lisab veel 10 tundi mentortuge ja nõustamist oma inkubatsiooniprogrammi kandideerimiseks. Kõik osalejad saavad huvi korral oma ideega edasi tegeleda ja kandideerida märtsis Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatorisse ESA BIC Estonia, mis toetab 50 000 EUR lahenduse turule toomist: https://www.esabic.ee.

Registreeru kosmose häkatonile: https://actinspace.org/register
Tutvu lahendamiseks välja pakutud ideede ja tehnoloogiatega: https://actinspace.org/challenges
Liitu infovooga Facebookis: https://fb.me/e/35cKh3gh2
Häkatoni töökeeleks on inglise keel. 

Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaator (ESA BIC Estonia) on osa maailma suurimast inkubaatorite võrgustikust, kuhu kuulub 20 kosmosetehnoloogia äriinkubaatorit 60 asukohas üle Euroopa. Võrgustik on toetanud juba üle 700 kosmosetehnoloogia iduettevõtte loomist ja kasvu. Tartus ja Tallinnas asuva äriinkubaatori eesmärk on viie aasta jooksul aidata 20 Eesti kosmosetehnoloogia idufirmal jõuda rahvusvahelisele turule, pakkudes neile toodete arendamiseks 50 000 euro suurust toetust ja valdkonna asjatundjatest mentoreid.  

Rohkem teavet ESA BIC Estonia kohta saab lugeda veebilehelt

SA Tartu Teaduspark on juba 28 aastat tehnoloogia- ja teadusmahuka ettevõtluse kodu. Tartu Teaduspargi kui innovatsiooni tugistruktuuri  missiooniks on teadus- ja tehnoloogiamahukate ettevõtete tekke, arendamise ning tegevuse toetamine, pakkudes infrastruktuuri- ja äriarendusteenust Tartu regioonis. Ränikvartali ärilinnaku 12000 ruutmeetril, tegutseb enam kui 70 edukat ettevõtet. S2B Launchpad inkubaator ja vabakontor on keskkond, kus tehnoloogiamahukat iduettevõtted saavad kogenud mentorite ja kogukonna toel kasvada rahvusvaheliselt edukateks ettevõteteks.

Tehnopol Startup Inkubaator on ukseks ettevõtlusmaailma, pakkudes hoogsa kasvuprogrammiga liitunud ettevõtetele sisukaid ja praktilisi koolitusi ja eksperttuge Eesti ja Euroopa parimatelt mentoritelt. Inkubatsiooniprogrammi eesmärk on leida alginvesteering või jõuda eksportturgudele. Tehnopol Startup Inkubaator on osa Baltimaade suurima teadus- ja ärilinnaku Tehnopol terviklikust tugiteenusest. Tehnopoli eesmärk on aidata kaasa maailmatasemel tehnoloogiaettevõtete tekkele ja kasvule Eestis ning toetada nende laienemist välisturgudele, pakkudes lahendusi ärikinnisvarast kuni vajaduspõhiste äriarendusteenusteni.

Go2Space-HUBs has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 870370.

Peakorraldaja:
Sven Lilla
Euroopa kosmoseagentuuri Eesti inkubaatori projektijuht
SA Tartu Teaduspargi äriarendusteenuste koordinaator
mobiil:+372 5345 4149
e-mail: sven@teaduspark.ee

Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol meediakontakt:

Kaarel Lott
kommunikatisoonispetsialist
mobiil: +372 5309 0939
e-mail: kaarel.lott@tehnopol.ee 

Tartu Teaduspargi meediakontakt:
Kadri Arrak
Turundus- ja kommunikatsioonijuht
SA Tartu Teaduspark | ESA BIC Estonia
+372 515 6907
kadri.arrak@teaduspark.ee